Antoni Repa pełnomocnikiem ds. SRRK
05.03.2020
- Minister finansów Tadeusz Kościński powołał z dniem 6 marca 2020 r. Antoniego Repę na pełnomocnika do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK).
- SRRK identyfikuje najważniejsze bariery dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, szczególnie długoterminowe i proponuje dla nich konkretne rozwiązania.
SRRK została przyjęta przez rząd 1 października 2019 r. „Mianując Antoniego Repę Pełnomocnikiem ds. Strategii, chcę mieć pewność, że podtrzymanie zaufania do rynku kapitałowego idzie w dobrym kierunku” – podkreśla szef MF.
Strategia wzmocni rynek kapitałowy
SRRK stanowi realizację jednego z postulatów zawartych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W Strategii wskazano na potrzebę zapewnienia dodatkowego, obok sektora bankowego, źródła finansowania dla polskich przedsiębiorstw, szczególnie MŚP.
„Konieczność przygotowania Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego była w ostatnich latach wielokrotnie zgłaszana przez uczestników rynku. Została przyjęta po prawie dwuletniej intensywnej pracy. Aktywny udział podmiotów zewnętrznych w identyfikacji listy barier i uzgodnieniach zewnętrznych pokazał, że jest to dokument stworzony przez rynek dla rynku” – zaznacza Antoni Repa.
Zadania pełnomocnika
Głównym zadaniem pełnomocnika będzie realizacja 90 postulatów przewidzianych w SRRK, co ma zapewnić większą popularność rynku kapitałowego i sprawić, że będzie postrzegany jako miejsce do lokowania oszczędności. Ułatwienia, przejrzystość i proinwestorskie rozwiązania mają z kolei przyciągnąć oszczędności Polaków, jak i kapitał zagraniczny.
Biogram Antoniego Repy
Ukończył studia MBA o specjalizacji finanse na UCLA Anderson School of Management w Los Angeles w Kalifornii, posiada też tytuł BA (BA Joint Honours Degree) nadany przez Leeds University w Wielkiej Brytanii.
Karierę zawodową rozpoczął w Bank of America w Londynie, a następnie w United Bank of Kuwait, tradycyjnym brytyjskim banku inwestycyjno-handlowym (merchant bank), specjalizującym się w finansowaniu handlu (trade finance), zarządzaniu portfelem inwestycyjnym, obrocie papierami wartościowymi oraz bankowości korporacyjnej.
Brał udział w pracach nad Narodowymi Funduszami Inwestycyjnymi i współuczestniczył w tworzeniu GPW.