Audyt 2.0 – niedościgniony ideał czy rzeczywistość…
Audyt wewnętrzny 2.0 to projekt długofalowy, który jest początkiem procesu transformacji funkcji audytu wewnętrznego w całym sektorze finansów publicznych. Czasy patrzenia wstecz należą już do historii, dziś patrzymy w przyszłość. Rozpoczynamy nowe dziesięciolecie funkcji audytu wewnętrznego w Polsce.
Kolejny etap ewolucji tej funkcji w sektorze publicznym zbudujemy na solidnym fundamencie atrybutów audytu wewnętrznego. Definiując Audyt wewnętrzny 2.0 skupimy się na istocie jego jakości: zgodności, skuteczności, użyteczności i wydajności. Stosowanie zasady czterech „-ości” audytu wewnętrznego pozwoli nam spełnić wymagania i oczekiwania odbiorców usług audytu oraz uaktualni jego wartość dla organizacji.
Wszystkie te cztery elementy są niezbędne i nierozłączne w kształtowaniu audytu wewnętrznego przyszłości. Zgodność z przepisami prawa i Standardami ma zasadnicze znaczenie dla właściwego wypełniania obowiązków przez audytorów wewnętrznych i działalności audytu. Skuteczność funkcji audytu wewnętrznego jest na trwałe i niezmiennie powiązana z jego kluczowymi elementami: niezależnością i obiektywizmem oraz biegłością i należytą starannością zawodową. Tylko w takich warunkach audyt może działać skutecznie, czyli osiągać zamierzone cele, uzyskiwać rezultaty oraz przedstawiać wyniki właściwym decydentom w odpowiednim czasie. Dzięki widocznej użyteczności audytu wewnętrznego budowane jest zaufanie wśród Obywateli oraz innych zainteresowanych osób i podmiotów. Z kolei, jeśli zasoby audytu są efektywnie wykorzystane, działa on wydajnie i wypełnia swoją misję, a to przekłada się na wzmocnienie mechanizmów kontroli i poprawę efektywności procesów oraz operacji realizowanych przez jednostki sektora finansów publicznych.
Nowa rzeczywistość audytu wewnętrznego jest nierozerwalnie związana z realiami świata cyfrowego. Bezprecedensowa wręcz zależność od nowych technologii oraz skala niespotykanych korzyści z nich płynących, wiąże się z dynamiką automatyzacji procesów zachodzących w organizacjach.
Tempo zmian rośnie. Wymaga to od audytu wewnętrznego wpisania się w trend ewolucji technologicznej. Transformacja audytu wewnętrznego odbywać się będzie w oparciu o nieszablonowe myślenie i nowatorskie rozwiązania – innowacje. Innowacje odgrywają ogromną rolę nie tylko w poprawie jakości świadczonych usług, ale przejawiają się efektywniejszą pracą, sprzyjają większemu zaangażowaniu pracowników oraz wspomagają proces rozwoju zawodowego. Są integralną częścią świata cyfrowego. Nieprzerwanie przenikają każdą sferę życia. Chęć tworzenia doskonalszych produktów, osiągania lepszych wyników w krótszym czasie i zadowolenia klientów wymaga nowych umiejętności i nowych możliwości w każdej dziedzinie. Są one również niezbędne do budowania zaufania i wysokiej wartości usług audytu wewnętrznego. Nadzwyczajna transformacja operacyjna jednostek podyktowana pandemią i wojną na Ukrainie, w tym masowe przejście na pracę zdalną, zagrożenia związane z bezpieczeństwem informacji – to tylko niektóre zagadnienia, z którymi w swojej pracy mierzą się już audytorzy wewnętrzni w trakcie realizacji zadań audytowych.
Jakość + Innowacje = Audyt wewnętrzny 2.0
W tym dynamicznym środowisku pracy koordynacja audytu wewnętrznego w ramach Prog@mu Wiedza i umiejętności = kompetencje prezentować będzie rozwiązania i narzędzia analityczne oraz budować świadomość na temat cyfrowych rozwiązań w administracji. We współpracy z ekspertami dostarczać będziemy specjalistycznej wiedzy popartej metodycznymi przykładami.
Zależy nam, by Audytowi wewnętrznemu 2.0 towarzyszył klimat innowacyjności, kreatywności i współpracy. By dzięki pomysłom audytorów wewnętrznych, którymi będziemy się dzielić, można było wprowadzać lepsze rozwiązania, by prezentowane koncepcje ewoluowały i znajdowały nowe zastosowania. Umiejętność przekształcania twórczych pomysłów w użyteczne metody, umiejętność szukania, adaptowania, wdrażania, a następnie upowszechniania nowych narzędzi na potrzeby audytu wewnętrznego, powinny stanowić kompetencje, które będziemy wspólnie rozwijać.
Przyszłość audytu wewnętrznego kształtuje się teraz i zależy od nas. Audytorzy wewnętrzni stanowią najwyższą wartość audytu wewnętrznego, są jego siłą napędową, kreują wizerunek oraz uczestniczą w procesie tworzenia wartości dodanej dla organizacji. Era cyfryzacji wymaga od funkcji audytu wewnętrznego aktualności i adekwatności, a to obliguje nas wszystkich nie tylko do wysokiej jakości świadczonych usług, ale również otwartości, szczególnie w nabywaniu nowych kompetencji.
Użyteczna i skuteczna funkcja audytu wewnętrznego, oparta o profesjonalizm i jakość świadczonych usług, inicjatorem zmian w zakresie zarzadzania w sektorze publicznym.
Jeśli koncepcja Audytu 2.0 jest Tobie bliska, zachęcamy do pobrania i stosowania poniższego logo.
Materiały
Logo Audyt 2.0Logo_Audyt_20.png 0.02MB
- Pierwsza publikacja:
- 21.12.2022 09:35 Wojciech Jóźwicki
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Wojciech Jóźwicki
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Audyt 2.0 – niedościgniony ideał czy rzeczywistość… | 4.0 | 28.02.2024 07:38 Wojciech Jóźwicki |
Audyt 2.0 – niedościgniony ideał czy rzeczywistość… | 3.0 | 21.12.2022 10:08 Wojciech Jóźwicki |
Audyt 2.0 – niedościgniony ideał czy rzeczywistość… | 2.0 | 21.12.2022 09:56 Wojciech Jóźwicki |
Audyt 2.0 – niedościgniony ideał czy rzeczywistość… | 1.0 | 21.12.2022 09:35 Wojciech Jóźwicki |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP