Brexit - sytuacja firm audytorskich i jednostek badanych po zakończeniu okresu przejściowego
03.02.2021
Z dniem 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Okres przejściowy przewidziany w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE, podczas którego prawo UE miało nadal zastosowanie w i do tego państwa, zakończył się 31 grudnia 2020 r. Brexit może mieć wpływ na badanie sprawozdań finansowych, tzn. na działające w Polsce firmy audytorskie oraz badane przez nie podmioty.
Umowa o przyszłych relacjach a biegli rewidenci i firmy audytorskie
W ostatnich dniach grudnia 2020 r. UE i Zjednoczone Królestwo osiągnęły porozumienie dotyczące kompleksowej umowy o przyszłych relacjach. W umowie nie zawarto żadnych szczególnych zapisów odnośnie biegłych rewidentów i firm audytorskich z Wielkiej Brytanii. Dlatego istotne jest, aby zidentyfikować potencjalne ryzyka wynikające z powyższej zmiany stanu prawnego i podjąć odpowiednie działania dostosowawcze.
Badanie sprawozdań finansowych a brexit
Brexit może wpłynąć na badanie sprawozdań finansowych, tj. na działające w Polsce firmy audytorskie oraz badane przez nie podmioty. Bowiem wraz z zakończeniem okresu przejściowego biegli rewidenci zatwierdzeni w Wielkiej Brytanii stali się biegłymi rewidentami pochodzącymi z państwa trzeciego. Niemniej jednak biegli rewidenci zatwierdzeni w Wielkiej Brytanii, którzy jednocześnie są wpisani do rejestru biegłych rewidentów prowadzonego przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów, zachowują prawo do badania sprawozdań finansowych w Polsce. Jednocześnie firmy audytorskie zatwierdzone w Wielkiej Brytanii stały się jednostkami audytorskimi pochodzącymi z państwa trzeciego. Tym samym utraciły one prawo do transgranicznego świadczenia usług badania sprawozdań finansowych w Polsce przewidzianego prawem UE1. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 r. biegli rewidenci z brytyjskimi uprawnieniami do wykonywania tego zawodu oraz brytyjskie firmy audytorskie nie mogą być większościowymi udziałowcami polskich firm audytorskich, ani nie mogą stanowić większości członków organów zarządzających czy nadzorczych polskich firm audytorskich2.
Jakie działania podjąć
Podmioty badane muszą upewnić się, że firma audytorska, która na dzień 1 stycznia 2021 r. jest w trakcie badania ich sprawozdania finansowego (lub ma zbadać takie sprawozdanie finansowe po tej dacie), ma nadal prawo przeprowadzać badania ustawowe w Polsce na ww. dzień (tj. jest wpisana na listę firm audytorskich prowadzoną przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego).
1 art. 3a dyrektywy 2006/43/WE w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych
2 zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym większościowymi właścicielami oraz stanowiącymi większość członkami organów zarządzających i nadzorczych firmy audytorskiej wpisanej na listę firm audytorskich mogą być firmy audytorskie lub biegli rewidenci zatwierdzeni w państwie członkowskim UE