W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Certyfikat Certified Fraud Examiner (CFE) – Certyfikowany Specjalista ds. Nadużyć

Informacje dla kierownika jednostki/pracowników kadrowych:

Zasady utrzymywania kwalifikacji zawodowych

Stowarzyszenie Certyfikowanych Specjalistów ds. Badania Nadużyć – Association of Certified Fraud Examiners (dalej: ACFE) wprowadziło wymóg ustawicznego kształcenia zawodowego. Posiadacze certyfikatu zobowiązani są do przestrzegania Kodeksu etyki zawodowej oraz Polityki ciągłego doskonalenia zawodowego.

Aby zachować możliwość posługiwania się certyfikatem CFE konieczne jest potwierdzanie w okresach 12 miesięcznych stałego dokształcania zawodowego (zdobycie 20 punktów CPE, z których co najmniej 10 punktów musi dotyczyć bezpośrednio kwestii przeciwdziałania i wykrywania oszustw oraz 2 punkty kwestii etyki).

W przypadku braku potwierdzenia uzyskania wymaganych punktów CPE w wyznaczonym terminie status osoby posiadającej certyfikat CFE zostaje zawieszony. Oznacza to, że osoba nie uczestniczyła w programie stałego kształcenia zawodowego, przez co nie może występować jako osoba posiadająca kwalifikacje CFE i używać certyfikatu CFE w jakiejkolwiek formie. Jeśli przez pięć kolejnych lub więcej lat osoba posiadająca certyfikat CFE utrzymywać będzie status zawieszony, wówczas jej członkostwo w ACFE Global przejdzie do statusu członek Associate (bez certyfikatu CFE). Jednocześnie przez ten okres osoba nie może posługiwać się certyfikatem CFE. Konieczne jest ponowne przystąpienie do egzaminu i przejście całej ścieżki kwalifikacyjnej.

Szczegółowe zasady dotyczące ustawicznego kształcenia zawodowego przedstawione zostały na stronie Stowarzyszenia ACFE: https://www.acfe.com/cpe-index.aspx (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Rejestr aktywnych certyfikatów

ACFE prowadzi publicznie dostępny rejestr wydanych certyfikatów. Rejestr dostępny jest pod poniższym adresem:

https://www.acfe.com/fraud-resources/find-a-cfe (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

W rejestrze znajdują się dane osób posiadających aktywne certyfikaty, w tym imię i nazwisko osoby certyfikowanej, kraj, miejscowość, dane organizacji (informacja dobrowolna) oraz numer telefonu (informacja dobrowolna).

Wpis do rejestru jest dobrowolny, w związku z tym brak danych osoby w rejestrze nie oznacza, że taka osoba nie posiada certyfikatu.

Alternatywną formą weryfikacji posiadanych uprawnień jest przekazanie zapytania bezpośrednio do Stowarzyszenia Ekspertów ds. Przeciwdziałania Oszustwom, Nadużyciom Gospodarczym i Korupcji (ACFE Poland Chapter#183), podając numer członka ACFE (format numeru #[ciąg-cyfr]).

Ponadto można zwrócić się do posiadacza certyfikatu o wygenerowanie z portalu ACFE karty członkowskiej CFE (Membership Card). Dokument ten zawiera imię i nazwisko posiadacza certyfikatu, datę certyfikacji, jak również datę ważności certyfikatu.

Odpowiedzialność dyscyplinarna i porządkowa

Posiadacz certyfikatu jest zobowiązany do przestrzegania zasad Kodeksu etyki oraz standardów praktyki zawodowej. Kodeks jest zamieszczony na stronie ACFE pod adresem: https://www.acfe.com/about-the-acfe/acfe-rules-of-conduct-and-disciplinary-procedures (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Skargi należy kierować do ACFE. Wewnętrzne regulacje Stowarzyszenia przewidują odpowiedzialność dyscyplinarną za postępowanie, które stanowi naruszenie Kodeksu etyki zawodowej ACFE, Kodeksu standardów zawodowych CFE lub Regulaminu członkostwa w ACFE. Władze Stowarzyszenia mogą wydalić, zawiesić lub nałożyć na niego inne środki dyscyplinarne.

Osoba, która nie będzie w stanie wykazać się wymaganą liczbą szkoleń potwierdzających zdobycie punktów CPE lub okaże się, że złożone zostało fałszywe zaświadczenie, może być objęta postępowaniem dyscyplinarnym, w tym wydaleniem z ACFE Global.

W trakcie postępowania wyjaśniającego, w przypadku przekonujących dowodów mogących wskazywać na zagrożenie reputacji ACFE, członkostwo osoby, której dotyczy skarga może zostać zawieszone do czasu zakończenia postępowania dyscyplinarnego.

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje o certyfikacie CFE znajdują się na poniższej stronie:

https://www.acfe.com/cfe-credential (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)

Szczegółowych informacji o zasadach posługiwania się certyfikatami CFE udziela Stowarzyszenie Ekspertów ds. Przeciwdziałania Oszustwom, Nadużyciom Gospodarczym i Korupcji (ACFE Poland Chapter#183).

e-mail: acfepolska@gmail.com

Informacje dla osób zainteresowanych zdobyciem kwalifikacji CFE:

Wystawca certyfikatu

Association of Certified Fraud Examiners (Stowarzyszenie Certyfikowanych Specjalistów ds. Badania Nadużyć) rozpoczęło działalność w 1988 r. Stowarzyszenie jest organizacją zajmującą się zwalczaniem nadużyć finansowych jak również świadczy usługi szkoleniowe i edukacyjne w tym zakresie. Obecnie liczy 90 000 członków. Członkami Stowarzyszenia są osoby aktywnie działające w obszarze przeciwdziałania oszustwom, nadużyciom finansowym i korupcji.

W Polsce Stowarzyszenie reprezentowane jest przez Stowarzyszenie Ekspertów ds. Przeciwdziałania Oszustwom, Nadużyciom Gospodarczym i Korupcji (ACFE Poland Chapter #183).

Charakterystyka certyfikatu

Certyfikat Certified Fraud Examiner (Certyfikowany Specjalista ds. Nadużyć) potwierdza posiadanie specjalistycznej wiedzy z zakresie zapobiegania oszustwom, ich wykrywania i powstrzymywania.

Egzamin składa się z jednej części. Egzaminy nie są dostępne w języku polskim.

Kandydat musi wykazać się znajomością: zasad zapobiegania nadużyciom, obowiązków audytorów związanych z oszustwami, zasad ładu korporacyjnego, kodeksu etycznego, jak również zarządzania ryzykiem. Zakres sprawdzenia wiedzy kandydatów uwzględnia informacje na temat najczęściej występujących schematów nadużyć, jak również zagadnienia związane z rozpoznawaniem tzw. czerwonych flag, które wskazują na ryzyko zaistnienia nadużyć.

W trakcie egzaminu weryfikowana jest również znajomość: metod śledczych, w tym zasad analizy danych i dokumentów, technik przesłuchiwania, jak i sposobu dokumentowania ustaleń oraz sporządzania raportów. Ponadto weryfikowana jest również znajomość kwestii prawnych, związanych z badaniem nadużyć finansowych, w tym prawa cywilnego i karnego.

Członkostwo

Aby zostać Certyfikowanym Specjalistą ds. Nadużyć należy najpierw zostać członkiem ACFE. Tylko członkowie ACFE mogą uzyskać CFE.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
09.09.2022 16:11 Wojciech Jóźwicki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wojciech Jóźwicki
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Certyfikat Certified Fraud Examiner (CFE) – Certyfikowany Specjalista ds. Nadużyć 2.0 26.02.2024 14:59 Wojciech Jóźwicki
Certyfikat Certified Fraud Examiner (CFE) – Certyfikowany Specjalista ds. Nadużyć 1.0 09.09.2022 16:11 Wojciech Jóźwicki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}