W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Członkowie Komisji Egzaminacyjnej

dr Marcin Lachowicz
Marcin Lachowicz

Przewodniczący Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego.

Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego: Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Przebywał na stypendium w Vienna University of Economics and Business w ramach stypendium im. Ernsta Macha.

W pracy naukowej skupiony na tematyce zjawiska unikania opodatkowania. Jego praca doktorska dotyczyła schematów unikania opodatkowania oraz skuteczności walki z tym zjawiskiem.

Od 2017 pracownik Ministerstwa Finansów. Początkowo pracował w pionie legislacyjnym, gdzie odpowiadał m.in. za zmiany w przepisach klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, zasadach poboru podatku u źródła oraz wprowadzeniu do polskiego porządku prawnego przepisów o raportowaniu schematów podatkowych. Obecnie w zakres jego odpowiedzialności obejmuje nadzór nad kontrolami w obszarze podatków bezpośrednich.

Przewodniczący Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania.

W latach 2006-2011 oraz 2015-2017 związany zawodowo z firmami doradztwa podatkowego należącymi do tzw. wielkiej czwórki. Od 2009 roku posiada uprawnienia doradcy podatkowego.

 

prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic
Jadwiga Glumińska-Pawlic

Profesor nauk prawnych, pracownik naukowy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Autorka wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego i finansów publicznych. Uznany ekspert w sprawach finansów samorządu terytorialnego, a zwłaszcza podatków lokalnych.

Redaktor Naukowy 13 monografii wydanych we współpracy ze Śląskim Oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych pod wspólnym tytułem „Doradca Podatkowy Obrońcą Praw Podatnika”.

W latach 1993-1995 członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, a następnie (do roku 2010) członek Samorządzowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach.

Arbiter Sądu Arbitrażowego przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.

Doradca podatkowy.

Przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych IV Kadencji.

Członek Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2017-2020 i 2021-2024) oraz Komisji Dyscyplinarnej przy Ministrze Edukacji i Nauki (kadencja 2021-2024).

Członek Rady Programowej Centrum Prawa Samorządowego i Prawa Finansów Lokalnych Uniwersytetu Gdańskiego, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia „Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej”. Ekspert Unii Metropolii Polskich.

Członek Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania przy Ministrze Finansów
(2016-2020 i 2020-2023).

Maria Rutka
Maria Rutka

Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku ekonomia, Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku administracja oraz studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa finansowego w obrocie gospodarczym.

Doświadczenie zawodowe zdobywała w Urzędzie Kontroli Skarbowej oraz Izbie Celnej w Warszawie. W 2006 r. została Naczelnikiem Urzędu Celnego II w Warszawie, a w 2007 r. Zastępcą Dyrektora Izby Celnej w Warszawie.

Od listopada 2015 r. do lutego 2017 r. pełniła funkcję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie. W marcu 2017 r. została zastępcą Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. 
Od 21 maja 2018 r. do 20 grudnia 2023 r. pełniła funkcję Dyrektora Departamentu Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier w Ministerstwie Finansów.

W czasie kariery zawodowej pracowała w zespołach zadaniowych m.in. w Komitecie Sterującym Systemem Szkoleń, Zespole ds. procedury zarządzania zmianą, Zespole ds. przygotowania zarządzania potencjałem funkcjonariuszy w grupie wiekowej 50+. Pełniła też funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego.

Wykładowca Krajowej Administracji Skarbowej. Prowadzi szkolenia specjalistyczne dla oficerów Służby Celno-Skarbowej jak i szkolenia w Służbie Cywilnej.

dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki, prof. UMK
Krzysztof Lasiński-Sulecki

Dyrektor Ośrodka Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesor tego uniwersytetu, doradca podatkowy, radca prawny.

Autor kilkuset publikacji z zakresu prawa podatkowego i celnego, w tym rozprawy habilitacyjnej dotyczącej cen transferowych (Warszawa 2014), doktoratu nt. akcyz w prawie Unii Europejskiej (Toruń 2006) oraz licznych artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych (Intertax, International VAT Monitor, International Transfer Pricing Journal czy Common Market Law Review).

Absolwent m.in. programu Comparative Tax Policy and Administration w Harvard Kennedy School, Harvard University; wykładał m.in. w Wirtschaftsuniversitaet Wien, Salzburg Universitaet, Universidad Complutense de Madrid,  Masarykova univerzita; współpracownik International Burreau of Fiscal Documentation w Amsterdamie; dawniej pracownik Działu Doradztwa Podatkowego PricewaterhouseCoopers (PwC).

W latach 2012-14 członek powołanej przez Komisję Europejską VAT Expert Group.

Od 2014 do 2016 r. członek działającej przy Ministrze Finansów Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego.

Od 2016 r. członek zarządu International Fiscal Association (Polish Branch).

Filip Siwek
Filip Siwek

Doradca podatkowy,  absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Specjalizuje się w podatku CIT, międzynarodowym prawie podatkowym oraz podatkach dotyczących obrotu i posiadania nieruchomości.

Reprezentuje podatników w postępowaniach przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi. Doradza w tworzeniu struktur gospodarczych oraz ich restrukturyzacji. Posiada doświadczenie w obsłudze podmiotów z branży budownictwa infrastrukturalnego, deweloperskiej, obrotu paliwami, jubilerskiej oraz obsłudze jednostek samorządu terytorialnego.

Od 2014 roku sprawuje funkcje w organach samorządu doradców podatkowych, gdzie odpowiada za organizację szkoleń i konferencji oraz współpracę z uczelniami i kołami naukowymi

Bartosz Zbaraszczuk
Bartosz Zbaraszczuk

Urzędnik państwowy, prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego oraz zarządzania służbami skarbowymi.

Od 2000 r. pracownik administracji podatkowej i Krajowej Administracji Skarbowej. Pełnił funkcje naczelnika urzędu skarbowego, wicedyrektora i zastępcy dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze odpowiadając w szczególności za kwestie analiz, kontroli oraz zwalczania przestępczości.

W latach 2008-2009 wykładowca z zakresu prawa podatkowego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie.

W latach 2020-2022 dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

 

dr Roman Wiatrowski
Roman Wiatrowski

Roman Wiatrowski

Od 2013 r. sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), doktor nauk prawnych, orzeka w Izbie Finansowej w zakresie podatku od towarów i usług. Posiada bogate doświadczenie w stosowaniu prawa podatkowego – przed podjęciem obowiązków sędziego NSA był sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Poznaniu, a wcześniej pracownikiem organów podatkowych, w tym również naczelnikiem urzędu skarbowego.

W kręgu jego zainteresowań znajduje się europejskie prawo podatkowe, z czym związany był również temat jego pracy doktorskiej. Jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Brał udział w licznych konferencjach podatkowych oraz zdobył trzy staże zagraniczne, w tym w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu. 

Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa podatkowego dla sędziów, aplikantów radcowskich, adwokackich oraz studentów.

Wykonuje również obowiązki egzaminatora Komisji Egzaminacyjnej dla kandydatów  dla biegłych rewidentów.

Był członkiem komisji do spraw przeprowadzania egzaminu radcowskiego i adwokackiego.

Uzyskał tytuł honorowy Sędziego Europejskiego przyznawany przez Polską Sekcję Międzynarodowej Komisji Prawników.

Beata Dutkiewicz
Beata Dutkiewicz

Beata Dutkiewicz

Doradca podatkowy,  absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych na kierunku podatki i rachunkowości w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji.

Specjalizuje się w podatku VAT, międzynarodowym prawie podatkowym oraz podatkach dotyczących obrotu i posiadania nieruchomości.

Reprezentuje podatników w postępowaniach przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi. Doradza w tworzeniu struktur gospodarczych oraz ich restrukturyzacji. Posiada doświadczenie w obsłudze podmiotów z branży farmaceutycznej, budownictwa,  obrotu nieruchomościami, oraz obsłudze jednostek samorządu terytorialnego.

Od 1992 r. prowadzi własną kancelarię podatkową.

Współautorka „Komentarza do ustawy o doradztwie podatkowym” pod redakcją prof. dr hab. Adama Mariańskiego.

W latach 2006-2013 redaktor prowadzący i współautor ukazującej się corocznie publikacji "Vademecum Doradcy Podatkowego" (wyd. Datev eG – Niemcy).

Od 2004  r. wykładowca i szkoleniowiec specjalizujący się w tematyce podatku VAT .

W latach 2002-2010 członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych, członek  Komisji Prawa Podatkowego przy KRDP.

W latach 2007-2014 r. oraz od 2018 r. członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw doradztwa podatkowego.

Ilona Kowalska
Ilona Kowalska

Radca prawny, doradca podatkowy, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Programu MBA-SGH w Warszawie.
Ukończyła również Studium Integracji Europejskiej w KSAP oraz podyplomowe studia dotyczące „Kompetencji psychologicznych i negocjacyjnych w firmie”.

W latach 2006-2007 członek Komisji Egzaminacyjnej dla sprawdzenia kwalifikacji osób ubiegających się o uprawnienia wymagane do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

W latach 2007-2010 członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego.

W roku 2019 prowadziła wykłady na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie z zakresu m.in. opodatkowania w grach hazardowych.

Doświadczenie zawodowe zdobywała w  Ministerstwie Finansów jako radca prawny, a w latach 2006-2008 jako zastępca dyrektora i dyrektor Biura Obsługi Prawnej i Zastępstwa Procesowego. Następnie pełniła funkcję zastępcy prezesa w Agencji Mienia Wojskowego. Od 2018 ponownie związana z Ministerstwem Finansów jako dyrektor nadzorujący obszary m.in. kadr, budżetu i majątku Krajowej Administracji Skarbowej, a obecnie dyrektor Biura Ministra Finansów.

Grzegorz Kozłowski
Grzegorz Kozłowski

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku administracja oraz studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa finansowego w obrocie gospodarczym.

Od 1997 r. związany z administracją celną oraz Krajową Administracją Skarbową. Pełnił funkcje kierownika Oddziału Celnego w Rzeszowie i Oddziału Celnego w Medyce oraz zastępcy naczelnika Urzędu Celnego w Rzeszowie nadzorującego pion kontroli.

W styczniu 2019 r. został  powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów, a w marcu 2020 r. objął stanowisko dyrektora Departamentu Ceł.

W dotychczasowej karierze zawodowej uczestniczył w pracach zespołów zadaniowych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich. W szczególności zadania te dotyczyły wdrożenia pełnej elektronizacji obsługi procesów celnych oraz modelu konsolidacji dokonywania odpraw celnych, na bazie której utworzone zostały Centra Urzędowego Dokonywania Odpraw (tzw. CUDO).

W 2015 r. odznaczony brązową odznaką „Zasłużony dla Służby Celnej”

Dariusz Michał Malinowski
Dariusz Malinowski

Prawnik, doradca podatkowy, prowadzący od 1995 r. własną kancelarię z pełnym zakresem czynności doradztwa podatkowego.

W latach 2002 – 2007 i ponownie 2014 - 2018 Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego w latach 2006-2014 i ponownie od 2018 r.

Zajmuje się także dydaktyką - wykładowca Podyplomowych Studiów Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, współpracuje z regionalnymi oddziałami Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz z wieloma renomowanymi firmami wydawniczymi i  szkoleniowymi.

Posiada w dorobku wiele publikacji branżowych, w tym stałą rubrykę w miesięczniku „Przegląd Podatkowy” oraz publikacje w Biuletynie Krajowej Izby Doradców Podatkowych, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Prawnej”.

 Jest współautorem „Vademecum Podatkowego” wyd. Datev Symfonia.

Michał Kłos
Michał Kłos

Prawnik, ekonomista, doradca podatkowy, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, stypendysta w School of Business and Management w Teesside University. 

Wieloletni członek składów orzekających Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Doradców Podatkowych, a od 2018 r. Przewodniczący Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Doradców Podatkowych V i VI Kadencji. 

Od ponad 20 lat specjalizujący się w doradztwie podatkowym, w tym szczególnie w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych,  w ramach firm doradczych, własnej praktyki doradcy podatkowego lub jako doradca podatkowy w przedsiębiorstwach prowadzących działalność gospodarczą na skalę międzynarodową. 

Autor publikacji podatkowych oraz ceniony prelegent na szkoleniach i konferencjach o tematyce podatkowej. 

dr Anna Dumas
Anna Dumas

Sędzia Naczelnego Sąd Administracyjnego, orzeka w Izbie Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autorka publikacji z zakresu prawa podatkowego oraz postępowania sądowo-administracyjnego.

Beata Cieloch
Beata Cieloch

Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Od 2013 roku orzeka w Izbie Finansowej w zakresie podatków dochodowych.

W latach 1994 do 2005 - Sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. W latach 2006 do sierpnia 2013 -  Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

Prowadziła wykłady i szkolenia w zakresu prawa podatkowego dla aplikantów sędziowskich i  studentów.

Uczestniczyła w wielu konferencjach  w zakresie dotyczącym zagadnień zarówno prawa podatkowego krajowego jak i europejskiego.

Od 2018 roku członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw  Doradztwa Podatkowego.

  

Andrzej Paprota

Doradca podatkowy. Radca prawny. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada uprawnienia doradcy podatkowego od 1999 r.

Od ponad 25 lat specjalizuje się w doradztwie podatkowym, w szczególności w zakresie postępowań podatkowych i postepowań przed sądami administracyjnymi, w podatkach VAT i CIT, międzynarodowym prawie podatkowym oraz podatkach związanych z obrotem i posiadaniem nieruchomości.

Zdobywał doświadczenie zawodowe w organach podatkowych, a następnie w latach 1997 - 2002 pracował w międzynarodowej firmie doradztwa podatkowego należącej do tzw. wielkiej czwórki.
W latach 2003-2012
jako doradca podatkowy współpracował z firmami prowadzącymi działalność gospodarczą na skalę międzynarodową. Od 2012 r. prowadzi własną praktykę doradztwa podatkowego w pełnym zakresie czynności doradcy podatkowego.

W latach 2014 – 2018 członek składów orzekających Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Sprawował również funkcję arbitra przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych.

{"register":{"columns":[]}}