W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy świadczenie przez biegłego rewidenta lub firmę audytorską przeprowadzającą badanie ustawowe JZP lub członków jego sieci usługi dozwolonej na rzecz jednostki zależnej JZP z siedzibą poza UE wymaga zgody Komitetu Audytu JZP

lub jakichkolwiek innych działań dodatkowych ze strony JZP lub biegłego rewidenta/firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie ustawowe w JZP? Jak rozumieć w tym kontekście zakres usług dozwolonych?

Przepisy art. 5 ust. 4 rozporządzenia UE nr 537/2014 dotyczą usług dozwolonych innych niż te określone w art. 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia UE nr 537/2014 świadczonych przez określone firmy i na rzecz określonych podmiotów oraz na warunkach określonych w art. 5 ust. 1 rozporządzenia UE nr 537/2014., tj. usług świadczonych tylko w ramach Unii – tzn. na rzecz podmiotów gospodarczych w siedzibą w krajach UE.

Odniesienia do ust. 1 i 2 w art. 5 ust. 4 rozporządzenia UE nr 537/2014 nie należy rozumieć jako odniesienia tylko i wyłącznie do samej listy usług zakazanych, ale podobnie jak w ust. 1 art. 5 rozporządzenia UE nr 537/2014 należy uznać, że usługi dozwolone, o których mowa w art. 5 ust. 4 rozporządzenia UE nr 537/2014 to usługi, świadczone tylko w ramach UE – świadczenie tylko takich usług wymaga zgody komitetu audytu na kontynuację badania sprawozdań finansowych JZP pomimo faktu, że art. 5 ust. 4 nie zawiera ograniczenia do usług świadczonych przez członków sieci na rzecz JZP, jej jednostki dominującej lub jednostek przez nią kontrolowanych w ramach UE.

Poza zakresem art. 5 rozporządzenia UE nr 537/2014 pozostaje świadczenie usług na rzecz jednostki spoza EU, która jest jednostką dominującą wobec badanego JZP. Do usług świadczonych na rzecz jednostek kontrolowanych przez badaną JZP, które są spoza UE zastosowanie ma art. 5 ust. 5 rozporządzenia UE nr 537/2014, który określa wymogi odnoszące się do członków sieci firmy audytorskiej badającej sprawozdania finansowe JZP, którzy świadczą usługi zabronione, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia UE nr 537/2014 na rzecz jednostek spoza UE.

Usługami dozwolonymi, świadczonymi na rzecz jednostek z UE są usługi wymienione na tzw. „białej liście usług dozwolonych", określonej przepisami art. 136 ust. 2 ustawy o biegłych rewidentach, spełniające wymogi określone w art. 136 ust. 3 ustawy o biegłych rewidentach oraz usługi czynności rewizji finansowej, które nie są jednocześnie usługami zabronionymi wymienionymi w art. 5 ust. 1 rozporządzenia UE nr 537/2014.

Należy zauważyć, że zakaz świadczenia określonych usług na rzecz określonych podmiotów z UE w określonym czasie nie oznacza automatycznego zakazu świadczenia takich usług na rzecz podmiotów spoza UE. Pewne kategorie ww. usług uznane w świetle prawa unijnego za zabronione, nie są tak samo traktowane (nie są „odgórnie" zabronione przez przepisy unijne) jeśli świadczone są na rzecz określonych podmiotów spoza UE oraz gdy spełnione są określone warunki dodatkowe, o których mowa w art. 5 ust. 5 rozporządzenia UE nr 537/2014.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.02.2019 14:47 Aneta Gołdyń
Pierwsza publikacja:
20.02.2019 14:47 Aneta Gołdyń
{"register":{"columns":[]}}