Dzień Edukacji Finansowej
14.10.2021
- Jedną z misji i zadań naszego resortu jest edukacja finansowa.
- Dlatego Ministerstwo Finansów patronuje Dniu Edukacji Finansowej, organizowanemu przez Fundację Giełdy Papierów Wartościowych.
- Nasze działania w tym obszarze prowadzimy na wielu płaszczyznach.
Jesteśmy obecni w szkołach
Od 7 lat realizujemy własny projekt edukacyjny „Finansoaktywni”. To co wyróżnia go wśród innych projektów adresowanych do uczniów to tematyka. Misja edukacyjna projektu skupia się wokół podatków i budżetu. Celem projektu jest podnoszenie wiedzy uczniów nt. finansów publicznych, w tym zrozumienie potrzeby płacenia podatków oraz znaczenia budżetu. W ciągu wszystkich 7. edycji, które odbyły się do tej pory, projekt dotarł do ponad 5 tys. szkół w całej Polsce.
Podczas tegorocznej edycji uczniowie zapoznali się nie tylko z rodzajami podatków i mechanizmami ich działania, ale także dowiedzieli się jakie znaczenie mają one dla budżetu państwa oraz okolicy w której mieszkają. Przygotowanie filmu konkursowego wymagało pracy zespołowej i dużej kreatywności. Wszyscy finaliści w bardzo ciekawy sposób pokazali znaczenie płacenia podatków dla rozwoju najbliższego otoczenia. Uczniowie zdobyli nie tylko praktyczne umiejętności finansowe. Konkurs był dla nich również okazją do rozwijania kompetencji społecznych, w tym współpracy i myślenia o potrzebach otoczenia, w którym mieszkają.
Zespół Roboczy ds. edukacji finansowej działający w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego.
Koordynujemy prace Zespołu Roboczego ds. edukacji finansowej działającego w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Zespół działa od 2017 roku i skupia ponad 30 najważniejszych podmiotów rynku finansowego – instytucji publicznych oraz stowarzyszeń branżowych. Spotkania Zespołu tworzą platformę do współpracy, wymiany doświadczeń oraz najlepszych praktyk.
Rada Edukacji Finansowej
Jesteśmy zaangażowani w prace Rady Edukacji Finansowej. Z inicjatywy Rady rozpoczynamy właśnie prace nad opracowaniem krajowej strategii edukacji finansowej współpracując z 8 innymi instytucjami: Ministerstwem Edukacji i Nauki, Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowym Bankiem Polskim, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Giełdą Papierów Wartościowych, Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych, Bankowym Funduszem Gwarancyjny oraz Rzecznik Finansowym.
Współpraca z OECD i Komisją Europejską
Działamy również na arenie międzynarodowej – m.in. jesteśmy obecni w pracach Międzynarodowej Sieci Edukacji Finansowej OECD (OECD/INFE). Na tym forum dzielimy się dobrymi praktykami i przykładami projektów edukacyjnych realizowanych w Polsce. Bierzemy aktywny udział w pracach nad dokumentami i raportami przygotowanymi w ramach Sieci.
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów uczestniczą także w pracach Komisji Europejskiej nad unijnymi ramami kompetencji finansowych. Opracowywane ramy będą określać i definiować kluczowe obszary kompetencji dotyczących finansów osobistych (np. planowanie budżetu osobistego, inwestowanie, zaciąganie pożyczek i przygotowanie do emerytury).