W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ECOFIN z udziałem ministra Kościńskiego

16.04.2021

Minister Tadeusz Kościński podczas spotkania ECOFIN
  • Odbudowa gospodarcza w UE, unia rynków kapitałowych i wyzwania związane z finansowaniem pomocy rozwojowej – to tematy dzisiejszego posiedzenia Rady ECOFIN.
  • W wideokonferencji udział wziął minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Odbudowa gospodarcza w UE

Ministrowie omówili stan prac nad wdrożeniem Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF) i przygotowaniem przez państwa krajowych planów odbudowy (KPO). Trwają intensywne prace nad finalizacją KPO w poszczególnych krajach, tak by możliwe było ich przekazanie Komisji Europejskiej (KE) do końca kwietnia br. Środki otrzymane z RRF przeznaczone będą na realizację reform i inwestycji, które mają przyczynić się do odbudowy wzrostu gospodarczego unijnych państw podczas wychodzenia z kryzysu wywołanego COVID-19 i promowania zrównoważonego wzrostu.

Ministrowie zapoznali się także z informacją KE dotyczącą nowej strategii finansowania Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy (NextGenerationEU). Komunikat w tym zakresie wraz z dokumentami towarzyszącymi, został opublikowany 14 kwietnia br. Ta zróżnicowana strategia finansowania jest odpowiedzią na nowe potrzeby finansowe. Umożliwi zaciąganie pożyczek z NextGenerationEU na wspieranie odbudowy społecznej i gospodarczej w UE.

KE przedstawiła również informację o stanie wdrażania tymczasowych ram dotyczących pomocy państwa. Umożliwiły one państwom członkowskim wykorzystanie elastyczności przewidzianej w przepisach dotyczących pomocy publicznej w celu wsparcia gospodarek w związku z pandemią COVID-19.

Usługi finansowe

Na spotkaniu omówiono także stan prac nad utworzeniem unii rynków kapitałowych (Capital Markets Union, CMU), w tym prace dotyczące jednego z działań przewidzianych w nowym Planie działania na rzecz CMU z września 2020 r. Jest nim utworzenie ogólnounijnej platformy (europejskiego pojedynczego punktu dostępu, European single access point - ESAP), która zapewni inwestorom płynny dostęp do informacji finansowych i informacji o przedsiębiorstwach realizujących idee zrównoważonego rozwoju. KE przedstawiła wyniki zakończonych w marcu br. konsultacji publicznych dotyczących sposobu ustanowienia ESAP.

Wspieranie pomocy rozwojowej

Podczas spotkania dyskutowano o możliwościach usprawnienia europejskiej architektury finansowej na rzecz rozwoju, m.in. na bazie stadium wykonalności przygotowanego na zlecenie KE przez niezależnych ekspertów. Zostały w nim przedstawione opcje zmian obecnych ram finansowania pomocy rozwojowej, które powinny służyć wzmocnieniu postrzegania pomocy rozwojowej udzielanej przez UE.

Polska zgadza się z potrzebą usprawnienia ram finansowania pomocy rozwojowej. Jednak naszym zdaniem nie muszą to być zmiany rewolucyjne. Zwiększenie skuteczności realizowanej polityki rozwojowej, może odbyć się poprzez odpowiednie dostosowanie istniejących rozwiązań, także instytucjonalnych

– powiedział minister Kościński.

Popieramy wzmocnienie możliwości działania Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, przy jednoczesnym doprecyzowaniu kompetencji tych instytucji. Jesteśmy również za większym włączeniem w działania rozwojowe krajowych instytucji finansowych wspierających rozwój lub krajowych banków rozwojowych

– dodał minister.

Ponadto w trakcie wideokonferencji Eurogrupy w formacie rozszerzonym, ministrowie zapoznali się z planem prac dotyczącym dalszych dyskusji w sprawie ukończenia unii bankowej. Polska nie należy do unii bankowej, ale aktywnie uczestniczy w tych dyskusjach w celu zabezpieczenia zrównoważonego podejścia gwarantującego równe traktowanie wszystkich państw członkowskich UE i odpowiedniego uwzględnienia wpływu rożnych propozycji na państwa spoza strefy euro.

{"register":{"columns":[]}}