ECOFIN z udziałem ministra Kościńskiego
05.10.2021
- Ożywienie gospodarcze w UE i regulacje dotyczące rynków finansowych – to główne tematy dzisiejszych obrad ECOFIN w Luksemburgu.
- W spotkaniu uczestniczył minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Sytuacja gospodarcza
Ministrowie omówili bieżącą sytuację gospodarczą w UE i pozytywne trendy w zakresie obserwowanego ożywienia gospodarczego..
Polska będzie wyczulona na ten aspekt społeczny, który należy dogłębnie rozważyć podczas omawiania wszystkich elementów tzw. pakietu Fit for 55, takich jak zmiany unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji lub zmiany minimalnych poziomów opodatkowania energii
– powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
Rozmawiali również na temat wniosków i dalszych działań w kontekście Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) oraz przyjęli decyzję w sprawie oceny Krajowego Programu Odbudowy (KPO) Malty.
Popieramy dostosowanie procesu koordynacji polityki gospodarczej w UE, jakim jest Semestr Europejski, do procesu wdrażania RRF – powiedział minister Kościński. - Zmiany w tym zakresie powinny służyć efektywnej realizacji priorytetów określonych w ramach Semestru i komplementarności obu procesów. W przyszłości Semestr Europejski powinien koncentrować się na monitorowaniu wdrażania RRF i zapewnieniu stabilności finansów publicznych w średnim okresie. Ważny jest też dialog, zarówno między państwami członkowskimi, jak i z KE
– dodał minister Kościński.
Ministrowie zapoznali się też z oceną wdrażania europejskiego instrumentu tymczasowego wsparcia w celu zmniejszenia zagrożeń związanych z bezrobociem w sytuacji nadzwyczajnej, jaka wystąpiła w związku z pandemią COVID-19 (Instrument SURE).
Raport Komisji Europejskiej potwierdza, że Instrument ten okazał się skutecznym narzędziem w złagodzeniu społeczno-gospodarczego wpływu pandemii i ograniczeniu wzrostu bezrobocia
– poinformował Kościński.
Rynki finansowe
Ministrowie zapoznali się z pakietem legislacyjnym dotyczącym przeglądu norm ostrożnościowych dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji (Solvency II) z 22 września 2021 r.
Polska popiera główne cele przeglądu tych regulacji, w tym włączenie sektora ubezpieczeniowego w realizację priorytetów politycznych UE takich jak unia rynków kapitałowych czy cele klimatyczne w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – powiedział minister Kościński. - Widzimy pewną wartość dodaną w ustaleniu wymogów dotyczących wymiany informacji między organami nadzoru w zakresie działalności transgranicznej, ale te propozycje wymagają pogłębionych analiz. Podobnie pozytywnie odbieramy zapowiedzi wzmocnienia jakości i proporcjonalności nadzoru, ale to nie może z kolei prowadzić do nadmiernych obciążeń administracyjnych dla mniejszych firm
– dodał minister.
Kwestie międzynarodowe
Rada zatwierdziła wytyczne na spotkanie G20 na szczeblu ministrów finansów i prezesów banków centralnych oraz projekt wystąpienia Przewodniczącego Rady ECOFIN na spotkanie Komitetu MFW odbywające się 13-14 października br.
Ministrowie zatwierdzili także konkluzje w sprawie finansowania działań związanych z klimatem w kontekście 26. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow w dniach 31 października – 12 listopada 2021 r. Stanowią one mandat UE w dziedzinie finansów.