W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Bank Inwestycyjny

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI, ang. European Investment Bank, EIB)  został powołany do życia na mocy Traktu Rzymskiego w 1958 r. jako bank inwestycyjny Unii Europejskiej. Obecnie Bank razem z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (ang. European Investment Fund) tworzą Grupę Europejskiego Banku Inwestycyjnego (ang. EIB Group). Siedziba Banku i Funduszu znajduje się w Luksemburgu. Udziałowcami EBI jest 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Organami statutowymi Banku są

  • Rada Gubernatorów
  • Rada Dyrektorów
  • Komitet Zarządzający

Rada Gubernatorów (ang. Board of Governors) – w której zasiadają ministrowie finansów lub resortów gospodarczych państw członkowskich - ustala i wdraża generalne kierunki polityki kredytowej Banku, ze szczególnym uwzględnieniem postępu w osiąganiu wspólnego rynku. Gubernatorem z ramienia Polski jest Minister Finansów.
Rada Dyrektorów (ang. Board of Directors), składa się z 28 Dyrektorów – reprezentujących każde państwo członkowskie UE (27) oraz przedstawiciela Komisji Europejskiej, a także z Zastępców Dyrektorów. Rada zatwierdza projekty realizowane przy udziale EBI oraz wytycza bieżącą i przyszłą politykę finansową Grupy EBI – funkcję Dyrektora z ramienia Polski pełni przedstawiciel Ministerstwa Finansów.
Na czele Komitetu Zarządzającego (ang. Management Committee) stoi Prezes. Od 1 stycznia 2024 r. funkcję tę pełni pani Nadia Calviño (Hiszpania).
Państwa Członkowskie, poza największymi (Niemcy, Francja, Włochy) pogrupowane są w Konstytuanty. W skład Konstytuanty, w której znajduje się Polska, wchodzą również: Węgry i Chorwacja.

Cele Banku 

Głównym celem Banku jest wspieranie integracji, zrównoważonego rozwoju i spójności społeczno-gospodarczej państw członkowskich UE. Główni adresaci wsparcia to:

  • państwa członkowskie i regiony gospodarcze UE (90% ogółu operacji),
  • państwa ubiegające się o członkostwo w UE,
  • państwa Afryki, Azji i Pacyfiku, Ameryki Południowej, Łacińskiej i Karaibów, Regionu Morza Śródziemnego, Bałkany, Rosja i państwa Europy Wschodniej.

Priorytetowe obszary wsparcia

  • działania nakierowane na wyrównywanie poziomu gospodarczego regionów UE,
  • rozwój sektora transportu i telekomunikacji (w tym udział w finansowaniu rozwoju sieci transeuropejskich TEN),
  • rozwój sektora energetycznego w zakresie efektywnego wykorzystania energii oraz różnicowania i zapewnienia bezpieczeństwa jej źródeł,
  • działania związane z ochroną środowiska naturalnego,
  • wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw,
  • wspieranie rozwoju gospodarczego, opartego na wiedzy i informatyzacji.

Główne narzędzia działalności Banku

  • pożyczki i kredyty w różnych walutach (w tym w walutach lokalnych) na korzystnych warunkach (EBI posiada rating „AAA”) dla rządów, samorządów, podmiotów gospodarczych i banków: inwestycyjne (na konkretny uzgodniony projekt inwestycyjny, lub grupę projektów inwestycyjnych) oraz w formie linii kredytowej, w ramach której środki są udostępniane poprzez banki komercyjne pożyczkobiorcom;
  • gwarancje, ułatwiające finansowanie projektów we wszystkich sektorach gospodarczych;
  • obligacje emitowane na rynkach państw członkowskich, m.in. w ich walutach, z przeznaczeniem na wsparcie operacji kredytowych na tych rynkach;
  • pomoc techniczna.

Współpraca z Polską

Od początku swojego funkcjonowania w Polsce, tj. od 1990 roku, Bank aktywnie wspiera polską gospodarkę. W latach 2014-23 poziom udzielanego finansowania sięgał średnio 5 mld EUR rocznie. Tak istotny wzrost aktywności Banku w Polsce w ostatnich latach wynika z dużej liczby projektów realizowanych przy wsparciu funduszy unijnych (znaczny udział EBI w zapewnieniu wkładu własnego dla polskich beneficjentów).
 

Zamówienia publiczne

Polityka zamówień publicznych EBI

Aktualnie prowadzone postępowania przetargowe w EBI 

Biuro EBI w Warszawie

Andrzej Rabsztyn, Dyrektor Biura 

Adres: Plac Piłsudskiego 1, 00-078 Warszawa, tel. 22 310 05 00, e-mail: warsaw@eib.org

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
18.09.2024 15:51 Sylwia Rokicka-Kordasiewicz
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Paweł Siwek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Europejski Bank Inwestycyjny 1.0 18.09.2024 15:51 Sylwia Rokicka-Kordasiewicz

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}