Finał IX edycji programu „Finansoaktywni”. Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy”
17.06.2024
- 13 czerwca 2024 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się gala finałowa programu edukacyjnego „Finansoaktywni”.
- Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wręczyła Marta Niżałowska – Pactwa, dyrektor generalna Ministerstwa Finansów oraz Mariusz Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Finansów.
- W tegorocznej edycji programu wzięło udział 36 tys. uczniów z ponad 600 szkół z całej Polski.
W tej edycji napłynęło 159 prac konkursowych, a uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych wykazali się niezwykłą pomysłowością. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu filmu, który w ciekawy i oryginalny sposób opowiadałby o podatkach. Młodzież miała też wskazać obszary finansowane z podatków oraz przedstawić, jak wyglądałoby bez nich nasze życie. Wśród nagrodzonych filmów, które zostały zaprezentowane podczas gali finałowej, znalazły się m.in. baśń o podatkach, teleturniej oraz program informacyjny. Zwycięskie zespoły otrzymały cenne nagrody m.in. głośniki bezprzewodowe i smart bandy a nauczyciele czytniki e-booków.
Po uroczystej gali uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili budynek resortu finansów. Finaliści konkursu zapoznali się z bogatą historią gmachu oraz mogli zobaczyć niedostępne na co dzień miejsca. W dalszej kolejności laureaci konkursu wyruszyli na wycieczkę dwupoziomowym autobusem śladami inwestycji powstałych z podatków w Warszawie. Na koniec dnia młodzież odwiedziła Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, które jest nowoczesną placówką popularyzującą wiedzę ekonomiczną przy użyciu technik multimedialnych.
„Finansoaktywni” to program edukacyjny dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych organizowany przez Ministerstwo Finansów od 2015 roku. Tematyka skupia się wokół zagadnień związanych ze światem finansów, budżetem i podatkami. W ciągu 9 lat program dotarł do ponad 5 tys. szkół w całej Polsce. W tegorocznej edycji „Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy” wzięło udział 36 tys. uczniów z ponad 600 szkół w całej Polsce. Nauczyciele otrzymywali materiały przygotowane przez ekspertów, a lekcje o podatkach zostały przeprowadzone na różnych przedmiotach, w tym na matematyce i godzinach wychowawczych.
Lista laureatów
- „Tropem podatków” – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Liczu;
- „Podatki mają MOC w Sułoszowej” – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Sułoszowej;
- „TV Podatki” – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Łukawcu;
- „Rozumieć, a zrozumieć podatek” – Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Pakoszówce;
- „Babcia Klementynka i podatkowa zadymka” – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15 w Gliwicach;
- „Baśń o podatkowni” – Szkoła Podstawowa nr 44 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Lublinie;
- „Podatki, inwestycja w przyszłość w naszej gminie Bargłów Kościelny” – Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Augusta w Tajnie Starym;
- „Jeden z wielu” – Szkoła Podstawowa nr 18 im. Franciszka II Rakoczego w Elblągu;
- „Podatkowy Raj” – Szkoła Podstawowa nr 23 im. KOU w Toruniu;
- „Wiadomości Telewizyjne dla dzieci: podatki w pigułce” – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Strona programu: www.finansoaktywni.pl
Facebook: facebook.com/Finansoaktywni