Finansoaktywni - program edukacyjny dla młodzieży
Finansoaktywni to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli organizowany przez Ministerstwo Finansów od ośmiu lat. Misja edukacyjna programu skupia się wokół tematyki podatkowej lub budżetowej i zmienia co roku:
- 2015 – Podatki
- 2016 – Budżet
- 2017 – Uczciwie płacę podatki
- 2018 – Budżet. Ogarniamy wydatki
- 2019 – Rozumiemy podatki
- 2020 - Planujemy budżet
- 2021 - Podatki. To się opłaca.
- 2022 - Budżet. Plan do działania!
- 2023 - Podatki płacimy, korzyści widzimy.
Cele programu
- kształtowanie świadomości i wiedzy podatkowej uczniów z uwzględnianiem potrzeby płacenia podatków
- uświadomienie uczniom znaczenia budżetu i sposobu, w jaki możemy decydować o wydatkach w naszej okolicy
Odbiorcy
Program został zaprojektowany z myślą o nastolatkach, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze światem finansów np. poprzez dysponowanie własnym budżetem i podejmowanie pierwszych decyzji finansowych. Aktualna edycja skierowana jest do klas V-VIII szkół podstawowych i odpowiada zagadnieniom poruszanym w tym zakresie w podstawie programowej.
Prosto o podatkach i budżecie
Program w założeniu wykorzystuje popularną formułę nauki przez zabawę. Uczniowie poznają zagadnienia z zakresu podatków i finansów przy okazji korzystania z ciekawych narzędzi edukacyjnych, między innymi: kart do gry o podatkach, filmów edukacyjnych czy debat w ramach klasy lub nawet całej szkoły. Prosty język i atrakcyjna forma treści zawartych w materiałach pozwala uczniom poznać zagadnienia podatkowe i finansowe w zabawny i angażujący sposób, a nauczycielom ułatwia realizację podstawy programowej. Dotychczasowe edycje programu pokazały, że szkoły chętnie angażują się w tego typu aktywności i są zainteresowane tematyką podatków i finansów.
Zdobyta na lekcjach wiedza pomoże uczniom, jako przyszłym uczestnikom życia społeczno-gospodarczego, w podejmowaniu racjonalnych i odpowiedzialnych decyzji finansowych. Naszym celem w długim okresie jest także budowanie społeczeństwa obywatelskiego i pokazanie, że decyzje pojedynczego człowieka mają wpływ na funkcjonowanie całego państwa.
Finansoaktywni krok po kroku
Lekcja w oparciu o zestaw edukacyjny
W ramach projektu przygotowywane są dla nauczycieli bezpłatne zestawy edukacyjne, które zawierają scenariusz lekcji, plakat edukacyjny, a także animowany film i prezentację multimedialną oraz inne materiały pomocnicze. Zestawy wysyłane są pocztą tym nauczycielom, którzy zgłoszą się do programu przez formularz na stronie internetowej programu. Po ich wyczerpaniu materiały dydaktyczne można pobrać w formie elektronicznej ze strony www.finansoaktywni.pl.
Zestaw edukacyjny stanowi gotowy materiał do przeprowadzenia lekcji z zakresu przedmiotu Wiedza o społeczeństwie czy Matematyka. Materiały raz zamówione przez nauczyciela mogą być wielokrotnie wykorzystywane w innych klasach. Z ankiet zwrotnych wynika, że nauczyciele bardzo wysoko oceniają zestaw, jako ciekawe i oryginalne uzupełnienie podstawowego materiału dydaktycznego. Uczniowie zaś doceniają formułę lekcji. Przyznają też, że zachętą do udziału w akcji jest dla nich możliwość poznawania nowej wiedzy poprzez gry i zabawy oraz nagrody konkursowe.
Konkurs
Drugim punktem programu jest konkurs. Zespoły złożone z maksymalnie trzech uczniów, na podstawie wiedzy uzyskanej z materiałów edukacyjnych, przygotowują prace konkursowe. Zadanie konkursowe zmienia się wraz z edycją, może to być np. nakręcenie filmu, prezentacja, praca opisowa lub przygotowanie wniosku do budżetu partycypacyjnego.
Finał i nagrody
Kapituła konkursu ocenia prace. 10 zwycięskich drużyn otrzymuje nagrody oraz wycieczkę do Warszawy. Oficjalne wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystego podsumowania konkursu w Ministerstwie Finansów.
Więcej:
- Ostatnia modyfikacja:
- 19.04.2024 13:27 Katarzyna Świąder
- Pierwsza publikacja:
- 26.06.2019 10:45 Paulina Pawlik