Fitch potwierdza dotychczasowy rating Polski
08.11.2024
- 8 listopada 2024 r. agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej.
- Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.
Wg agencji potwierdzeniem obecnego ratingu Polski jest duża, zróżnicowana i odporna gospodarka, osiągnięcia w zakresie solidnej polityki makroekonomicznej opartej na członkostwie w UE, solidne finanse zewnętrzne oraz wyższa i stabilniejsza niż w innych krajach baza dochodów budżetowych. Te czynniki są równoważone większym deficytem budżetowym, niższym (choć rosnącym) poziomem dochodów i słabszymi wskaźnikami zarządzania. Fitch prognozuje, że w 2024 r. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wzrośnie do 6,2% PKB (z 5,3% w 2023 r.). Fitch spodziewa się obniżenia deficytu fiskalnego do 5,0% do 2026 r. a następnie do 3,7% do 2028 r.
Agencja prognozuje roczny wzrost gospodarczy na poziomie 3% w 2024 r., wzrost do 3,6% w 2025 r. i 3,4% w 2026 r., pomimo przeszkód związanych z konsolidacją fiskalną. Ożywienie będzie napędzane napływem funduszy UE i ożywieniem popytu zewnętrznego.
Perspektywy ratingu
Czynniki, które mogą wpłynąć na podniesienie oceny ratingowej to konsolidacja fiskalna w średnim okresie prowadząca do zdecydowanego spadku relacji dług publiczny do PKB; znacząca poprawa zdolności rządzenia, odzwierciedlająca trwałe łagodzenie polaryzacji politycznej i/lub poprawę ram polityki i praworządności; utrzymujący się wyższy wzrost PKB, prowadzący do szybszego zbliżania się dochodów do mediany kategorii „A”, wspierany polityką, która nie prowadzi do nierównowagi makroekonomicznej, fiskalnej ani zewnętrznej.
Obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku braku konsolidacji finansów publicznych zmniejszającego wiarę w zdolność rządu do stabilizacji długu publicznego w średnim okresie na poziomie zbliżonym do pozostałych; istotnie niższe perspektywy wzrostu w średnim okresie, na przykład z powodu erozji konkurencyjności.