W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Global Money Week - Światowy Tydzień Pieniądza z udziałem „Finansoaktywnych”

20.03.2023

Napis na zielonym tle Global Money week
  • Program edukacyjny Ministerstwa Finansów (MF) „Finansoaktywni” to przepustka do udziału w Global Money Week (GMW) – Światowym Tygodniu Pieniądza, która trwa od 20 do 26 marca 2023 roku.
  • Hasłem tegorocznej edycji GMW jest „Plan your money, Plant your future (Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość).
  • Organizatorem polskiej edycji jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

W dniach 20-26 marca 2023 roku trwa coroczna kampania uświadamiająca Global Money Week (GMW) - Światowy Tydzień Pieniądza. Ma ona zainspirować dzieci i młodzież do tego, by od najmłodszych lat rozwijały wiedzę, umiejętności i postawy niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych i docelowo uzyskały finansowy dobrostan i finansową odporność.

Tegoroczne hasło przewodnie GMW „Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość” skupia się na kwestii zrównoważonego rozwoju oraz podnoszeniu świadomości wpływu zachowań finansowych danej osoby nie tylko na jej przyszłość finansową, ale także na środowisko naturalne oraz społeczeństwo. Hasło ma zachęcić młodzież do patrzenia w przyszłość i poszerzenia swojej perspektywy w kwestiach społeczno-środowiskowych przy podejmowaniu decyzji finansowych.

Jak wziąć udział w GMW

W akcji GMW mogą brać udział szkoły na wszystkich etapach nauczania, inne placówki oświatowo-wychowawcze oraz biblioteki publiczne. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest zaplanowanie i realizacja w tygodniu 20-26 marca minimum jednego działania z zakresu edukacji finansowej w dowolnej formie dostosowanej do grupy wiekowej odbiorców.

Udział w „Finansoaktywnych” przepustką do GMW

Gotową propozycją działania dla uczniów i nauczycieli, którą można przeprowadzić w ramach GMW, jest udział w programie edukacyjnym MF „Finansoaktywni”. Misją programu jest edukacja młodzieży w temacie zarządzania finansami. Misja najnowszej, 8. edycji programu brzmi: „Budżet. Plan do działania!”. Uczniowie zapoznają się z pojęciem budżetu – od rodzinnego do budżetu państwa oraz dowiedzą się, w jak sposób mogą uczestniczyć w planowaniu wydatków poprzez budżet obywatelski.

A wszystko to na bazie atrakcyjnych, angażujących i bezpłatnych materiałów edukacyjnych, przygotowanych dla nauczyciel przez specjalistów. Nauczyciele, którzy zgłoszą się do programu, otrzymają zestaw bezpłatnych materiałów dydaktycznych opracowanych przez specjalistów. Zestaw zawiera scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację, materiały video, plakat edukacyjny i kartę konkursową. Materiały są dostępne online. W ramach programu organizowany jest także konkurs z nagrodami. 

Aby skorzystać z materiałów Ministerstwa Finansów w ramach projektu Global Money Week, wystarczy: 

  • wypełnić Formularz zgłoszeniowy a następnie
  • poinformować organizatora programu pisząc na adres kontakt@finansoaktywni.pl, że zgłoszenie jest w ramach GMW.

Po zgłoszeniu, materiały edukacyjne zostaną udostępnione w formie elektronicznej.

Szczegółowe informacje na temat uczestnictwa w programie są dostępne na stronie www.finansoaktywni.pl.

Zgłoś także swój udział w Projekcie Global Money Week poprzez elektroniczny formularz dostępny na stronie UKNF.

W ramach GMW szkolni koordynatorzy mogą skorzystać także z propozycji programowej przygotowanej przez inne instytucje.

O Global Money Week

Inicjatorem GMW jest Child & Youth Finance International (CYFI). Kampania, zapoczątkowana w 2012 roku, to skuteczne narzędzie do poszerzania wiedzy i kompetencji przyszłych uczestników rynku finansowego. Dotychczas w 8. edycjach wzięło udział ok. 40 milionów dzieci i młodzieży ze 170 krajów świata. W GMW zaangażowało się ponad 63 tys. instytucji, takich jak banki centralne, instytucje nadzorujące krajowe rynki finansowe, ministerstwa finansów i edukacji, a także szkoły na wszystkich etapach edukacyjnych, uczelnie wyższe, ośrodki badawcze czy organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Koordynatorem kampanii GMW w Polsce jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Więcej informacji na stronie Global Money Week.

{"register":{"columns":[]}}