W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Global Money Week - Światowy Tydzień Pieniądza z udziałem „Finansoaktywnych”

20.03.2019

Biało niebieska grafika oraz napis Finansoaktywni - nad napisem rakieta a pod megafon - oraz Global Money Week
  • Uczestnicy programu Ministerstwa Finansów (MF) „Finansoaktywni" mogą zgłaszać się do udziału w międzynarodowej akcji Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza, która odbędzie się w dniach 25-31 marca 2019 r.
  • GMW w Polsce pod hasłem „Learn. Save. Earn - Zdobywaj wiedzę. Oszczędzaj. Zarabiaj” organizuje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) we współpracy z MF.
  • Szkoły i biblioteki publiczne mogą rejestrować się do 24 marca br.

Kampania GMW ma zainspirować dzieci i młodzież do zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do osiągnięcia samodzielności finansowej w dorosłym życiu oraz przygotować ich do podejmowania świadomych decyzji finansowych, a tym samym walczyć z wykluczeniem finansowym i biedą.

Jak wziąć udział w Global Money Week

Jedynym warunkiem uczestnictwa szkoły/biblioteki publicznej jest zaplanowanie i realizacja podczas Światowego Tygodnia Pieniądza minimum jednego działania, które nawiązuje do hasła Zdobywaj wiedzę. Oszczędzaj. Zarabiaj. Przy wyborze form aktywności szkolni koordynatorzy mogą skorzystać z takich propozycji jak: lekcja z aktywnym udziałem uczniów, warsztaty, debata, prezentacja multimedialna, maraton gier o tematyce finansowej, konkursy wiedzy i umiejętności, projekt badawczy z zakresu oszczędzania/zarządzania budżetem domowym, gazetka szkolna.

Udział w „Finansoaktywnych” przepustką do GMW

Gotową propozycją działania dla uczniów i nauczycieli, którą można przeprowadzić w ramach GMW, jest udział w programie edukacyjnym Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni”. Misja najnowszej, V edycji programu „Rozumiemy podatki" skierowana jest do szkół podstawowych (6, 7 i 8 klas). Ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne. Wyjaśnia też, że podatki stanowią najważniejszą część dochodów budżetu państwa i zachęca do analizy uchwały budżetowej swojej gminy. Nauczyciele, którzy zgłoszą się do programu, otrzymają zestaw bezpłatnych materiałów dydaktycznych opracowanych przez grono specjalistów. Zawierają one scenariusz, karty pracy dla uczniów, prezentację, film oraz materiały pomocnicze tj. plakat, karteczki samoprzylepne, długopisy i teczkę. W ramach programu organizowany jest także konkurs z nagrodami. Więcej informacji na stronie www.finansoaktywni.pl.

Aby skorzystać z materiałów Ministerstwa Finansów w ramach projektu Global Money Week, należy: 

Dzięki temu szybciej otrzymasz pakiet w formie elektronicznej (pakiet w formie drukowanej trafi na adres szkoły podany w zgłoszeniu).

Wsparcie uczestników GMW

Chętni do udziału w Global Money Week mogą liczyć m.in. na materiały edukacyjne opracowane przez MF, publikacje wydane przez UKNF, w tym gotowe scenariusze lekcji dotyczące funkcjonowania rynku finansowego. Szkoły oraz inne placówki oświatowo-wychowawcze, a także biblioteki, które wezmą udział w kampanii, otrzymają dyplomy

O GMW

Inicjatorem kampanii GMW jest Child & Youth Finance International(CYFI). Kampania zyskała poparcie m.in. Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i jest realizowana we współpracy z The Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), a jej najnowsza edycja również we współpracy z African Union. Więcej informacji na stronie internetowej Global Money Week.

{"register":{"columns":[]}}