W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa Banku Światowego

Grupę Banku Światowego (ang.The World Bank Group) tworzy 5 instytucji

  1. Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju - w skrócie MBOiR (ang. International Bank for Reconstruction and Development - IBRD),
  2. Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju - w skrócie MSR (ang. International Development Association - IDA),
  3. Międzynarodowa Korporacja Finansowa - w skrócie MKF (ang. International Finance Corporation - IFC),
  4. Wielostronna Agencja Gwarancji Inwestycyjnych - w skrócie MIGA (ang. Multirateral Investment Guarantee Agency - MIGA) oraz
  5. Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych - w skrócie ICSID (ang. International Centre for Settlement of Investement Disputes - ICSID)

Zamiennie używa się zwyczajowej nazwy Bank Światowy, chociaż faktycznie określenie to odnosi się do łącznie występujących - Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju. Polska należy do 4 z wyżej wymienionych instytucji, z wyjątkiem Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych. Polska była wśród państw-założycieli Banku, jednak w 1950 r. wypowiedziała członkostwo, a do umowy ponownie przystąpiła w 1986 r.

Udziałowcy, Konstytuanta, Zarząd Banku

Udziałowcami Banku Światowego jest 189 państw członkowskich. Poza 6 największymi udziałowcami (Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Niemcy, Francja, Wielka Brytania), państwa członkowskie pogrupowane są w 24 konstytuanty. Polska należy do jednej Konstytuanty wraz ze Szwajcarią, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Republiką Kirgiską, Serbią, Tadżykistanem, Turkmenistanem oraz Uzbekistanem, czyli z tymi samymi państwami, z którymi tworzymy Konstytuantę w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Zwyczajowo, Prezesem Grupy Banku Światowego jest obywatel Stanów Zjednoczonych, nominowany przez prezydenta USA. Obecnie funkcję tę sprawuje pan Ajay Banga, który rozpoczął oficjalnie kadencję Prezesa GBŚ od 2 czerwca 2023 r.

Wszystkie kraje członkowskie występują w Radzie Gubernatorów.

Od kadencji rozpoczynąjecej się w listopadzie 2022 r. Dyrektorem Wykonawczym (ang. Executive Director) reprezentującym naszą Konstytuantę jest przedstawiciel Szwajcarii - obecnie od 1 sierpnia 2024 r. funkcję tę pełni pani Beatrice Maser Mallor. Zastępcą Dyrektora Wykonawczego w Konstytuancie jest przedstawiciel Polski pan Mariusz Krukowski.

Nowa wizja i misja Banku

Na Dorocznych Spotkaniach w październiku 2023 roku Gubernatorzy reprezentujący udziałowców (kraje człokowskie Banku), przyjęli nową wizję i misję Banku. 

  • Wizja to stworzenie świata wolnego od ubóstwa na nadającej się do życia planecie.
  • Misja to położenie kresu skrajnemu ubóstwu i zwiększenie dobrobytu na nadającej się do życia planecie.

Polska w Banku Światowym

Bank aktywnie współpracuje z Polską od 1990 r., w formie udzielania pożyczek oraz świadczenia pomocy analitycznej i doradczej. W latach 1990-2023 Bank zapewnił Polsce pożyczki w łącznej kwocie wypłaconych środków 14,7 mld USD, z których sfinansowano 63 projekty w obszarach takich jak: ochrona zdrowia, gospodarka wodna, transport kolejowy i drogowy, restrukturyzacja przedsiębiorstw państwowych i prywatyzacja, restrukturyzacja sektora węglowego, efektywność energetyczna i łagodzenie zmian klimatycznych.

Aktualnie realizowane są dwa projekty z wykorzystaniem pożyczek BŚ. Jeden w zakresie gospodarki wodnej - projekt ochrony przeciwpowodziowej Odry i Wisły (łączny koszt całego projektu to 1,2 mld EUR). Projekt jest współfinansowany środkami kredytowymi Banku Rozwoju Rady Europy (BRRE) w wysokości 300 mln EUR oraz z funduszy UE, a także budżetu państwa. Drugi w zakresie ochrony powietrza -  projekt pod nazwą Czyste Powietrze - ekologiczne źródła ogrzewania w sektorze mieszkaniowym. Jest to pożyczka w wysokości 250 mln EUR.

Przetargi Banku Światowego

Przejdź do strony przetargów (strona w języku angielskim)

Kontakt z Bankiem

Strona internetowa Banku Światowego (strona w języku angielskim) 

Strona internetowa Banku Światowego w Polsce (strona w języku polskim)

Oferty pracy w Grupie Banku Światowego

Przejdź do ofert pracy (strona w języku angielskim) 

Biuro Banku Światowego w Warszawie

Pan Ary Naïm pełni funkcję Przedstawiciela Grupy Banku Światowego na Polskę.

Adres Biura: Warszawskie Centrum Finansowe, ul. Emilii Plater 53, Piętro IX, 00-113 Warszawa, tel. 22 520 80 00

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
18.09.2024 15:15 Sylwia Rokicka-Kordasiewicz
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Paweł Siwek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Grupa Banku Światowego 3.0 01.10.2024 17:26 Sylwia Rokicka-Kordasiewicz
Grupa Banku Światowego 2.0 18.09.2024 15:41 Sylwia Rokicka-Kordasiewicz
Grupa Banku Światowego 1.0 18.09.2024 15:15 Sylwia Rokicka-Kordasiewicz

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}