W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

JZP właśnie zakończyła współpracę z firmą audytorską po upływie maksymalnego 5-letniego okresu wskazanego w art. 134 ustawy o biegłych rewidentach (obowiązującego do 30 marca 2020 r.), czy w tej sytuacji ma zastosowanie ma czteroletni okres karencji określony w art. 17 ust. 3 rozporządzenia UE nr 537/2014? A co w sytuacji, gdy firma audytorska, na dzień wejścia w życie nowych przepisów była już w okresie karencji, czy obowiązuje ją nadal 4-letnia karencja?

Stan prawny obowiązujący od 31 marca 2020 r.

Art. 17 ust. 3 rozporządzenia UE nr 537/2014 stanowi, iż po upływie maksymalnych okresów trwania zlecenia, o których mowa w ust. 1 akapit drugi (a więc przypadek, który ma zastosowanie obecnie w Polsce) lub w ust. 2 lit b, lub po upływie okresów trwania zlecenia przedłużonych zgodnie z ust. 4 lub 6, ani biegły rewident czy firma audytorska ani w stosownych przypadkach żaden z członków ich sieci działających w ramach UE nie podejmują badania ustawowego tej jednostki interesu publicznego w okresie kolejnych czterech lat. Przepis ten odnosi się do maksymalnego okresu trwania zlecenia, czyli obecnie 10 lat.

A zatem w przypadku firmy audytorskiej, która przed upływem tego okresu zaprzestała współpracy z daną JZP (np. po upływie 5 lat) przepis ten nie ma zastosowania (taka firma audytorska nie podlega obowiązkowej 4-letniej karencji). Oznacza to, że firma audytorska nie musi „czekać” 4 lat aby ponownie podjąć współpracę z tą JZP, może to zrobić wcześniej, gdyż nie obowiązuje ją okres karencji. Dotyczy to również sytuacji, w której firma audytorska na dzień wejścia w życie nowych przepisów była już w okresie karencji (np. drugi rok karencji), obecnie nie musi ona czekać do końca 4-letniego okresu karencji ale może wcześniej nawiązać ponowną współpracę z JZP w zakresie badania jej sprawozdań.

W przypadku podjęcia przez firmę audytorską (po przerwie) ponownej współpracy, będą miały zastosowanie przepisy art. 17 ust. 1 akapit drugi, a zatem współpraca w tym zakresie będzie możliwa przez 10 kolejnych lat. Po upływie tego okresu nastąpi obowiązkowa 4-letnia karencja.

{"register":{"columns":[]}}