W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KAS z innowacyjnym narzędziem IT do walki z przemytem

24.03.2020

Ręce mężczyzny w czarnej koszuli dotykające wirtualnego urządzenia
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zyskała innowacyjny system identyfikacji towarów na podstawie zdjęć RTG.
  • Automatyczna identyfikacja przedmiotów i maszynowe uczenie z wykorzystaniem sieci neuronowych zwiększą skuteczność kontroli granicznych oraz usprawnią pracę KAS.
  • Dostarczone narzędzie to efekt realizacji zwycięskiego rozwiązania w konkursie MinFinTech, ogłoszonego w ramach programu GovTech Polska.

Od 17 marca 2020 r. KAS posiada innowacyjny system IT do wspomagania ochrony polskich granic z wykorzystaniem urządzeń RTG. Został on przygotowany z wykorzystaniem wizji komputerowej w oparciu o głębokie sieci neuronowe i daje możliwość dalszego uczenia się.

Znane są już systemy, które analizują zdjęcia, ale jeszcze nikt nie przygotował skutecznego rozwiązania do analizy zdjęć z urządzeń RTG do prześwietleń towarów wielkogabarytowych. Narzędzie dostarczone resortowi finansów skutecznie identyfikuje przedmioty i ich zbiory na zdjęciach wykonywanych przez graniczne urządzenia RTG. Testy poprawności działania systemu i jego skuteczności, w szczególności modułu analityczno-wnioskującego, wypadły pozytywnie.

Do końca br. KAS planuje objąć nim wszystkie przejścia graniczne. Pozwoli to zwiększyć skuteczność i usprawni pracę funkcjonariuszy KAS podczas kontroli granicznej. Jednocześnie wzmocni ochronę granicy RP przed nielegalnym przemytem.

Wyzwanie MF na MinFinTech

Zrealizowana umowa jest efektem zakończonego konkursu MinFinTech, ogłoszonego w ramach programu GovTech Polska. Ministerstwo Finansów (MF) przygotowało wyzwanie, polegające na stworzeniu systemu informatycznego do szybkiej i automatycznej identyfikacji przedmiotów na zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Najlepsze rozwiązanie zaprezentowała firma TENSORFLIGHT POLAND z Białegostoku, z którą MF współpracowało przy powstawaniu systemu.

{"register":{"columns":[]}}