Koalicja Ministrów Finansów na rzecz Akcji Klimatycznej na spotkaniu z Papieżem Franciszkiem
27.05.2019
- 27 maja 2019 r. w Watykanie minister finansów prof. Teresa Czerwińska uczestniczyła w spotkaniu Koalicji Ministrów Finansów na rzecz Akcji Klimatycznej ze światem nauki.
- Spotkanie zostało zorganizowane pod auspicjami Papieskiej Akademii Nauk, we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych.
- Papież Franciszek wygłosił przemówienie do zebranych ministrów i naukowców.
Papież Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę pilnego podjęcia zdecydowanych działań na rzecz wyeliminowania emisji gazów cieplarnianych, najpóźniej do 2050 r. Ważne, aby działania zostały podjęte najniższym możliwym kosztem, z wykorzystaniem czystych technologii i zwiększeniem efektywności energetycznej. Państwa powinny wypracować własne plany redukcyjne, ale muszą one być skoordynowane i przede wszystkim zgodne z zasadą poszanowania ludzkiej godności oraz uwzględniać potrzeby najbiedniejszych.
Spotkanie służyło wymianie informacji i doświadczeń, a także promowaniu polityk i praktyk fiskalnych, które wspierają walkę ze zmianami klimatu oraz działania dostosowawcze, zgodnie z ogólnoświatowym Porozumieniem Paryskim.
Minister Teresa Czerwińska wskazała, że w koniecznych działaniach, które przeciwdziałają zmianom klimatu i ich skutkom, istotne jest uwzględnianie wymiaru społecznego. Walka ze zmianami klimatu wymaga przeprowadzenia transformacji gospodarczej, która powinna uwzględniać uwarunkowania i ograniczenia lokalne, a także zapewniać osłonę grup i regionów najbardziej wrażliwych. Zwróciła także uwagę na kluczową rolę krajów najbogatszych, które są odpowiedzialne za sporą część emisji gazów cieplarnianych, wynikającą z ich modelu konsumpcji. Oznacza to, że potrzebna jest zmiana przyzwyczajeń społeczeństw najbogatszych państw, w postaci stopniowej zmiany wzorców konsumpcyjnych i promowania postaw ekologicznych, co jest nawiązaniem do słów Świętego Jana Pawła II.
Minister Czerwińska przedstawiła również polskie doświadczenia w tym zakresie, związane m.in. z emisją tzw. zielonych obligacji. Polska była pionierem wśród emitentów rządowych, a obecnie jest krajem z największą liczbą tego typu obligacji. Dzięki temu ma swój istotny wkład w światowy rozwój tej formy finansowania i dzieli się swoim doświadczeniem z krajami, które chcą wejść na ten rynek.
W spotkaniu uczestniczyli ministrowie finansów z krajów, które przystąpiły do Koalicji (Polska przystąpiła 17 maja br.). Obecnie liczy ona 29 państw z różnych części świata. Obradom przewodniczył Jeffrey Sachs, reprezentujący Sustainable Development Solutions Network, inicjatywę Narodów Zjednoczonych. W dyskusji udział wzięli m.in. przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego NZ Maria Fernanda Espinosa, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk Marcelo Sánchez Sorondo, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer, szef Green Climate Fund Yannick Glemarec oraz liczni wybitni reprezentanci świata nauki z dziedziny finansów i ochrony klimatu.