Komisja Europejska pozytywnie oceniła ścieżkę wydatków w Polsce na lata 2025-2028 i zaproponowała Radzie UE jej przyjęcie
26.11.2024
- W opublikowanym 26 listopada br. projekcie rekomendacji Rady UE zawarta została pozytywna ocena ścieżki wydatków ze „Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego”.
- Ścieżka zaproponowana przez Polskę zostanie również rekomendowana przez Radę UE w związku z procedurą nadmiernego deficytu podjętą z powodu wysokiego deficytu w 2023 r.
- Projekt rekomendacji Rady UE uwzględnia planowaną niższą od proponowanej przez Komisję Europejską redukcję deficytu w 2025 r., ze względu na jednoczesny wzrost inwestycji obronnych.
Z zadowoleniem przyjmujemy pozytywną ocenę Komisji Europejskiej dla polskiego Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego. Wyznaczony przez nas w Planie wysiłek fiskalny zapewni redukcję nominalnego deficytu do 2,9% PKB w 2028 r. Cieszymy się, że Komisja dostrzega inwestycje Polski w rozbudowę zdolności obronnych – jest to przecież jeden z priorytetów UE. W efekcie tych wydatków redukcja nadmiernego deficytu musi jednak skupić się na kolejnych latach, co Komisja także wzięła pod uwagę. Pierwszy raport z działań służących ograniczeniu nadmiernego deficytu opublikujemy do 30 kwietnia przyszłego roku. Oczekujemy na formalne przyjęcie obu rekomendacji przez Radę UE już podczas polskiej prezydencji.
– powiedział minister finansów Andrzej Domański.
9 października br. Polska przekazała do instytucji Unii Europejskiej swój pierwszy „Średniookresowy plan budżetowo-strukturalny” opracowany na podstawie nowych przepisów UE. Najważniejszy element Planu stanowiła ścieżka wydatków do 2028 r., która w średnim okresie powinna zapewnić zgodność deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg unijnej metodologii ESA2010) z przepisami UE.
W opublikowanym dzisiaj projekcie rekomendacji Rady UE zatwierdzających ścieżkę wydatków w Polsce na lata 2025-2028 zawarta została pozytywna ocena ścieżki wydatków z Planu. W konsekwencji ścieżka zaproponowana przez Polskę zostanie również rekomendowana przez Radę UE w związku z procedurą nadmiernego deficytu (EDP, excessive deficit procedure), jakiej Polska podlega od lipca br.
Ścieżka wydatków zaprezentowana w przedłożonym przez rząd Planie została opracowana po otrzymaniu tzw. trajektorii referencyjnej wydatków, którą Komisja Europejska przekazuje każdemu państwu członkowskiemu, gdy deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych przekracza 3% PKB lub dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekracza 60% PKB. Polska przedstawiła w Planie uzasadnienie na rzecz bardziej stopniowej, lecz zgodnej z przepisami Unii Europejskiej redukcji deficytu oraz odejścia od niektórych założeń Komisji Europejskiej. Projekt rekomendacji Rady UE uznaje te argumenty, w szczególności uwzględnia planowaną niższą od proponowanej przez Komisję Europejską redukcję deficytu w 2025 r. ze względu na jednoczesny wzrost inwestycji obronnych.
Z kolei, zgodnie z projektem rekomendacji Rady UE przygotowanym w związku z procedurą nadmiernego deficytu, Polska powinna do 2028 r. zapewnić, by deficyt wyniósł mniej niż 3% PKB. Projekt rekomendacji Rady UE wymaga w tym celu przestrzegania tempa wzrostu wydatków zgodnie ze ścieżką przedstawioną przez Polskę w Planie. Podlegające ograniczeniom pierwotne wydatki netto finansowane ze środków krajowych to wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych po odjęciu kosztów obsługi długu i wydatków na programy unijne w pełni finansowane dochodami z funduszy unijnych.
Ścieżka wydatków w projekcie rekomendacji Rady
Wyznaczony w projekcie rekomendacji termin przedstawienia pierwszych działań ograniczających nadmierny deficyt to 30 kwietnia 2025 r. Kolejne raporty powinny być przygotowane przez Polskę co pół roku.