W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat nr 14 w sprawie publikacji Krajowej Oceny Ryzyka Prania Pieniędzy oraz Finansowania Terroryzmu

Wykonując obowiązek ustawowy, nałożony treścią art. 25 ust. 1 w związku z art. 192 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, Generalny Inspektor Informacji Finansowej - we współpracy z Komitetem Bezpieczeństwa Finansowego, jednostkami współpracującymi i instytucjami obowiązanymi - opracował pierwszą  krajową ocenę ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Przedmiotowy dokument jest istotny z punktu widzenia wymogów wynikających z sekcji 2 rozdziału I Dyrektywy 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniającej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE, która zobowiązuje państwa członkowskie do działań opartych o analizę ryzyka. Przepisy Dyrektywy 2015/849 w tej materii stanowią odzwierciedlenie stosownych rekomendacji FATF, w tym przede wszystkim rekomendacji FATF nr 1 dot. oceny ryzyka i stosowania podejścia opartego na ryzyku (ang.: ,,Assessing risks and applying a risk-based approach"). Zgodnie z ww. rekomendacją FATF kraje powinny zidentyfikować, ocenić oraz zrozumieć ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu występujące w danym kraju, oraz powinny podjąć adekwatne działania. Oparte na analizie ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu działania kraju mają zapewnić, że środki podjęte w celu zapobiegnięcia lub ograniczenia ryzyka prania pieniędzy bądź finansowania terroryzmu są odpowiednie do zidentyfikowanych ryzyk oraz spowodować efektywną alokację zasobów w całym krajowym systemie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Instytucje obowiązane, które mają obowiązek identyfikacji i oceny ryzyk związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu odnoszących się do ich działalności, przy sporządzaniu swoich ocen ryzyka mogą uwzględniać obowiązującą krajową ocenę ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Na podstawie krajowej oceny ryzyka Generalny Inspektor Informacji Finansowej opracowuje projekt strategii przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która będzie zawierała plan działań mających na celu ograniczenie ryzyka związanego z praniem pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu w Polsce.

 

Krajowa Ocena Ryzyka Prania Pieniędzy oraz Finansowania Terroryzmu

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.07.2019 14:38 Anna Pajewska
Pierwsza publikacja:
22.07.2019 14:38 Anna Pajewska
{"register":{"columns":[]}}