W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Majowe posiedzenie Rady ECOFIN

17.05.2023

Uczestnicy posiedzenia Rady ECOFIN w dniu 16 maja 2023 r. przy okrągłym stole
  • Współpraca administracji podatkowych, rynki finansowe oraz gospodarczy i finansowy wpływ agresji Rosji na Ukrainę – to główne tematy na agendzie majowego posiedzenia Rady ECOFIN.
  • W posiedzeniu uczestniczyła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Podatki

Rada zatwierdziła dyrektywę w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Pozwoli ona skuteczniej zapobiegać oszustwom podatkowym m.in. dzięki szerszej wymianie informacji podatkowych i tych dotyczących działań związanych z wykorzystaniem kryptoaktywów.

Polska jest zwolennikiem budowy sprawiedliwego i skutecznego systemu podatkowego w UE, przy jednoczesnym zachowaniu zasad uczciwej konkurencji.

Rynki finansowe

Ministrowie zapoznali się z propozycjami legislacyjnymi przedstawionymi przez Komisję Europejską w kwietniu 2023 r. w ramach tzw. pakietu zarządzania kryzysowego i gwarancji depozytów. Ich celem jest wzmocnienie unijnych ram w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich banków. Mają one służyć poprawie stabilności finansowej, ochronie podatników i deponentów oraz wspieraniu gospodarki realnej i jej konkurencyjności.

Rada przyjęła rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów. Jego celem jest stworzenie ram dla świadczenia usług związanych z kryptoaktywami, przy wspieraniu innowacyjności i uczciwej konkurencji na rynku kryptoaktywów przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony konsumentów i inwestorów. Reguły mają także przeciwdziałać zagrożeniom dla stabilności finansowej i polityki pieniężnej, które mogą wynikać z korzystania z ww. instrumentów.

Rada przyjęła także rozporządzenie w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów. Nowe reguły rozszerzają zakres podmiotów podlegających wymogom przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) o dostawców usług w zakresie kryptoaktywów, ograniczając ryzyka wynikające z tego rodzaju działalności.

Wsparcie Ukrainy

Ministrowie omówili wpływ gospodarczy i finansowy wojny na Ukrainie. Zapoznali się ze stanem wdrażania sankcji nałożonych na Rosję. Minister Rzeczkowska podkreśliła potrzebę kolejnego pakietu sankcji przeciw Rosji. Zdaniem polskiej minister finansów ostatnie propozycje Komisji Europejskiej idą w dobrym kierunku, ale nadal brakuje w nich ważnych elementów. Ponadto naszym zdaniem jak najszybciej potrzebujemy nowego pakietu sankcji na Białoruś, co pozwoli zwiększyć skuteczność restrykcji wobec Rosji przez ograniczenie możliwości ich obchodzenia za pośrednictwem Białorusi. Minister podkreśliła, że wzmocnienie sankcji musi iść równolegle ze zwalczaniem zaobserwowanych schematów obrotu z wykorzystaniem krajów trzecich mających bliskie relacje z Rosją i wstrzymaniem dostaw towarów i technologii wrażliwych na tych kierunkach, co osłabi możliwości przemysłowe i wojskowe Rosji. Potrzebujemy także nowych przepisów w obszarze celnym umożliwiających realną walkę z naruszaniem sankcji i narzędzia do egzekwowania sankcji.

Inne kwestie

Ministrowie także zapoznali się ze stanem wdrażania Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) i wynikami spotkania G20 na szczeblu ministrów finansów i prezesów banków centralnych oraz wiosennych spotkań MFW, które odbyły się w dn. 10-16 kwietnia br.

W trakcie posiedzenia Eurogrupy w formacie inkluzywnym ministrowie zapoznali się ze stanem prac nad cyfrowym euro i omówili międzynarodowe aspekty z tym związane. Uzgodnili plan prac na najbliższe miesiące na rzecz dalszego rozwoju unijnych rynków kapitałowych.

{"register":{"columns":[]}}