W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa konferencja w Ministerstwie Finansów poświęcona Krajowej Ocenie Ryzyka Prania Pieniędzy oraz Finansowania Terroryzmu.

Konferencja nt. Krajowej Oceny Ryzyka Prania Pieniędzy oraz Finansowania Terroryzmu.

Z inicjatywy Generalnego Inspektora Informacji Finansowej w dniach 23-24 stycznia br. w Ministerstwie Finansów odbyła się międzynarodowa konferencja dedykowana Krajowej Ocenie Ryzyka Prania Pieniędzy oraz Finansowania Terroryzmu.

Podczas spotkania zagraniczni goście zaprezentowali doświadczenia niektórych państw w przeprowadzaniu krajowej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, w tym znaczenie tej oceny w zapewnieniu efektywności systemów przeciwdziałania tym przestępstwom. Eksperci krajowi przedstawili dodatkowo informacje dotyczące ryzyka, typologii oraz trendów w dziedzinie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, zidentyfikowanych na poziomie krajowym oraz w ramach przeprowadzonej przez Komisję Europejską ponadnarodowej oceny ryzyka.

W konferencji wzięło udział łącznie ponad 100 osób – przedstawicieli instytucji obowiązanych oraz organów i służb realizujących zadania w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

 

Informujemy, że Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (ang. Financial Action Task Force – FATF) wskazała na bezwzględną konieczność identyfikacji i oceny ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu występującego w każdym kraju w celu zapewnienia adekwatności środków wdrożonych dla przeciwdziałania tym przestępstwom. Zastosowanie podejścia do przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu opartego na analizie ryzyka znalazło odzwierciedlenie w przepisach Unii Europejskiej oraz w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z przepisami ww. ustawy instytucje obowiązane mogą uwzględnić obowiązującą krajową ocenę ryzyka jak również ww. ocenę Komisji Europejskiej przy ocenianiu ryzyka związanego z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu odnoszącym się do ich działalności.

{"register":{"columns":[]}}