W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska na posiedzeniu Rady ECOFIN

17.10.2023

Uczestnicy Rady ECOFIN zgromadzeni przy okrągłym stole
  • Ministrowie finansów dyskutowali m.in. na temat reformy reguł fiskalnych w UE, skutków gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę a także finansowania transformacji klimatycznej.
  • Na posiedzeniu Eurogrupy uczestnicy debatowali o relacjach ekonomicznych Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Na spotkaniu Rady ECOFIN ministrowie dyskutowali na temat reformy reguł fiskalnych w UE.

W ocenie Polski nowe ramy zarządzania gospodarczego powinny służyć zwiększeniu inwestycji, zwłaszcza w sektorach strategicznych. Ponadto powinny uwzględniać nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, zarówno wskutek wojny w Ukrainie jak i z powodu innych bezpośrednich zagrożeń na granicach UE. Zwiększone wydatki państw członkowskich na obronę sprzyjają międzynarodowej solidarności i pomagają w osiąganiu celów polityki UE, a zatem powinny być traktowane jako istotny czynnik w ramach unijnego nadzoru budżetowego.

– powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Polska minister zwróciła także uwagę na potrzebę znalezienia właściwych rozwiązań w zakresie analizy stabilności zadłużenia, wymogów dotyczących spadku długu czy uwzględnienia okresu przejściowego dla wejścia w życie nowych ram, które miałyby obowiązywać od 2024 r.

Rada przyjęła dyrektywę zmieniającą przepisy UE dotyczące współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Nowa regulacja wzmocni istniejące ramy prawne rozszerzając obowiązki rejestracji i sprawozdawczości. Dyrektywa przewiduje też współpracę administracji podatkowych w zakresie przepływu informacji dotyczących przychodów z transakcji na kryptowalutach oraz interpretacji podatkowych dla najbogatszych osób fizycznych.

Ministrowie dyskutowali też o gospodarczym i finansowym wpływie agresji Rosji na Ukrainę. Zapoznali się z aktualną sytuacją dotyczącą wsparcia Ukrainy przez UE oraz stanem prac nad możliwością wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskich na potrzeby odbudowy Ukrainy.

Ponadto, Rada zatwierdziła konkluzje w sprawie finansowania działań w związku ze zmianą klimatu, które stanowią wytyczne UE na Konferencję Stron Konwencji Klimatycznej ONZ 2023 (COP28).

W trakcie spotkania ministrowie zapoznali się również ze stanem wdrażania Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF). Rada przyjęła decyzje wykonawcze dotyczące Krajowych Planów Odbudowy Portugalii, Czech, Niderlandów, Słowenii i Hiszpanii.

W przeddzień Rady ECOFIN odbyło się posiedzenie Eurogrupy w formacie inkluzywnym. Jednym z elementów spotkania z udziałem sekretarz skarbu USA Janet Yellen był dialog ekonomiczny. Uczestnicy omówili globalne perspektywy gospodarcze i wyzwania po obu stronach Atlantyku, w tym te wynikające z napięć geopolitycznych wywołanych agresją Rosji na Ukrainę.

W obliczu trudnej sytuacji geopolitycznej spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę i pandemią to partnerstwo powinno być jeszcze silniejsze, a priorytetem w relacjach z USA powinna być współpraca w obszarze bezpieczeństwa i obrony, bezpieczeństwa energetycznego oraz w obszarze gospodarczym.

- podkreśliła minister Magdalena Rzeczkowska.

Polska minister finansów poparła państwa G7 w zakresie znalezienia rozwiązań dla wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów, aby pomóc zniszczonej wojną Ukrainie.

Ważne jest utrzymanie sankcji nałożonych na Rosję, a te restrykcje nie powinny być zniesione, póki Rosja nie zapłaci za zniszczenia wojenne.

- powiedziała minister Rzeczkowska.

Ponadto minister zapowiedziała, że relacje transatlantyckie będą jednym z głównych priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie UE w 2025 r.

{"register":{"columns":[]}}