W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jerzy Kwieciński rozmawiał z wiceprezesem EBOR o współpracy

25.10.2019

Minister Kwieciński i wiceprezes EBOR Pierr Heilbronn na tle banera Ministerstwa Finansów
  • Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński spotkał się z wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Pierrem Heilbronn’em.
  • Rozmowa dotyczyła aktualnej i przyszłej współpracy z EBOR, w tym perspektyw dalszego zaangażowania Banku w Polsce.
  • Wartość inwestycji EBOR w Polsce w 2019 r. wyniesie nawet 700 mln euro.

Jerzy Kwieciński i Pierre Heilbronn podkreślili bardzo dobre relacje pomiędzy Polską a EBOR i rozmawiali o potencjalnych, przyszłych obszarach zaangażowania Banku w Polsce. Wiceprezes EBOR wskazał na dużą wartość inwestycji banku w Polsce, która w 2019 r. wyniesie ok. 600-700 mln euro. Podczas spotkania poruszono także kwestie przyszłości kształtu pomocy rozwojowej. Minister Kwieciński wyraził oczekiwanie co do zwiększenia zaangażowania EBOR w Polsce i w Europie, zwłaszcza w działaniach sprzyjających „zielonej gospodarce” i współpracy transgranicznej.

O EBOR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju istnieje od 1991 r. Polska jest jednym z jego członków-założycieli. Obecnie do Banku należy 69 państw, Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny. Głównym celem jego działalności jest przyspieszanie procesów przechodzenia do modelu gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Centralnej i w krajach członkowskich wybrzeża Morza Śródziemnego przez wspieranie efektywnych inicjatyw gospodarczych, zwłaszcza w sektorze prywatnym.

Około 73% pożyczek, gwarancji kredytowych i inwestycji kapitałowych Banku jest przeznaczane dla sektora prywatnego. W 2018 r. Bank zatwierdził 395 operacji o łącznej wartości 9,5 mld euro. Polska stanowi obecnie czwarty co do wielkości portfela kredytowego kraj działania EBOR (ok. 6% zaangażowania).

{"register":{"columns":[]}}