Minister Piotr Nowak wziął udział w posiedzeniu Eurogrupy w formacie inkluzywnym 11 lutego 2019 r. i Rady ECOFIN 12 lutego 2019 r.
Posiedzenie Eurogrupy i Rady ECOFIN
- Wśród omawianych tematów znalazły się m. in. propozycja zmiany systemu głosowania w obszarze polityki podatkowej, stabilność finansów publicznych w 2018 r., wytyczne do budżetu UE na 2020 r., rozwój Unii Celnej.
- W posiedzeniu Eurogrupy w formacie inkluzywnym 11 lutego i Rady ECOFIN 12 lutego 2019 r. uczestniczył wiceminister finansów Piotr Nowak.
Na spotkaniu Eurogrupy ministrowie omówili dalsze działania w sprawie ustanowienia instrumentu budżetowego na rzecz konwergencji i konkurencyjności. Polska jest otwarta na dalsze dyskusje dot. szczegółów instrumentu. Z naszego punktu widzenia ważne jest utrzymanie jedności i spójności UE. Nowy instrument musi też wnosić wartość dodaną w architekturze budżetowej UE. Nie może też negatywnie wpływać na dotychczasowe polityki UE, w szczególności politykę spójności, która jest skutecznym instrumentem poprawy konwergencji całej UE.
Rada ECOFIN uzgodniła podejście ogólne w sprawie przeglądu Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego, co będzie mandatem do negocjacji z Parlamentem Europejskim. W ocenie Polski kompromis stanowi odpowiednią równowagę, która powinna być utrzymana w trakcie dalszych prac.
System głosowania w obszarze polityki podatkowej
Ministrowie zapoznali się z prezentacją Komisji Europejskiej (KE) dot. propozycji przejścia do systemu głosowania większością kwalifikowaną w obszarze polityki podatkowej. Polska podchodzi sceptycznie do ww. propozycji. Polityka podatkowa jest istotnym komponentem suwerenności państw członkowskich UE, która wyraża się nie tylko w ich prawie do nakładania podatku, ustalania stawki podatku, lecz także w realizacji ich polityki gospodarczej i społecznej poprzez kształtowanie podstawy opodatkowania. Odejście od zasady jednomyślności może w istotny sposób ograniczyć kompetencje państw w tym zakresie.
Ocena stabilności budżetowej Polski
Przyjęto konkluzje w sprawie sprawozdania dot. stabilności finansów publicznych w 2018 r. (Fiscal Sustainability Report 2018). Ocena stabilności budżetowej przedstawiona przez KE jest pozytywna dla Polski. KE uznała, że w perspektywie krótko i średnioterminowej, w przypadku Polski, jest niskie zagrożenie dla stabilności fiskalnej. Analiza długookresowa wskazuje na średnie ryzyko dla zrównoważonego rozwoju, związane ze wstępną sytuacją budżetową i kosztami starzenia się społeczeństwa. Wszystkie wskaźniki ww. oceny są dużo poniżej progów krytycznych ustalonych dla całej UE. Wnioski przedstawione w raporcie są spójne z ostatnią Aktualizacją Programu Konwergencji.
Budżet UE
Rada przyjęła rekomendację w sprawie udzielenia KE absolutorium z wykonania budżetu UE za 2017 r. Rekomendacja została przygotowana na bazie raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Opierając się na wynikach finansowych budżetu ogólnego UE jako całości i biorąc pod uwagę ustalenia ETO, Rada stwierdziła, że należy udzielić KE absolutorium z wykonania budżetu UE za 2017 r.
Przyjęto też wytyczne do budżetu UE na 2020 r. Zostaną one przedstawione Parlamentowi Europejskiemu, KE oraz innym instytucjom. Podkreślono m.in. rolę, jaką budżet UE odgrywa w realizacji celów i polityk UE. Zaznaczono też potrzebę respektowania dotychczas zaciągniętych zobowiązań (refundacja poniesionych wydatków), a także potrzebę odpowiedniej priorytetyzacji wydatków.
Pozostałe ustalenia
Rada przyjęła także konkluzje w sprawie pierwszego, dwuletniego sprawozdania z postępów rozwoju Unii Celnej (UC) i zarządzania nią. Wskazano priorytety i oczekiwane kierunki rozwoju UC. Głównymi priorytetami pozostają: modernizacja celnych systemów informatycznych, wdrażanie Unijnego Kodeksu Celnego i bliska współpraca państw członkowskich i KE w zarządzaniu UC.
Zgodnie z ustaleniami Eurogrupy z 11 lutego, Rada przyjęła także, choć w tej sprawie formalna decyzja zapada wyłącznie głosami krajów strefy euro, rekomendację o poparciu irlandzkiego kandydata na wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego. Philip Lane, po uzyskaniu opinii Parlamentu Europejskiego i Rady Prezesów oraz zatwierdzeniu przez Radę Europejską, obejmie funkcję od 1 czerwca br.
- Ostatnia modyfikacja:
- 20.02.2019 15:39 Anna Madziar
- Pierwsza publikacja:
- 20.02.2019 15:39 Anna Madziar