W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Rzeczkowska na konferencji „Going for Growth” w Brukseli

03.10.2023

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska siedzi przy stole z uczestnikami konferencji „Going for Growth” w Brukseli
  • Polska minister finansów była jednym z głównych prelegentów na konferencji zorganizowanej przez think thank Bruegel we współpracy z OECD.
  • W wydarzeniu uczestniczyli również sekretarz generalny OECD Mathias Cormann oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej dyrektor gen. w DG Reform Mario Nava.
  • Celem spotkania było omówienie wniosków i rekomendacji zawartych w raporcie OECD „Going for Growth”: Economic Policy Reforms 2023.

Autorzy raportu skupili się na podwójnej transformacji - czyli transformacji energetycznej i cyfrowej, polityce społecznej oraz reformach regulacyjnych.

Z raportu wynika, że wzrost cen energii w wyniku pandemii oraz wojny na Ukrainie najbardziej odczuły najbiedniejsze gospodarstwa domowe, które OECD wskazuje jako grupy wymagające priorytetowej pomocy.

W kontekście polityki społecznej autorzy raportu zwracają uwagę również na znaczenie dobrego zaprojektowania systemu podatkowego, który będzie miał na celu wspieranie rodzin i rozwiązań sprzyjających wzrostowi gospodarczemu.

Następnym obszarem, wymagającym uwagi są technologie cyfrowe, dzięki którym wzmocniono odporność gospodarek i społeczeństw podczas pandemii. Transformacja cyfrowa, zdaniem autorów raportu, może przyczynić się również do transformacji ekologicznej, szczególnie w formie dekarbonizacji.

Minister finansów Polski zgodziła się z wnioskami zawartymi w raporcie zauważyła jednak, że autorzy omawianego dokumentu poświecili zbyt mało uwagi skutkom agresji Rosji na Ukrainę:

Agresja Rosji na Ukrainę radykalnie zmieniła skalę wyzwań stojących przed rządami nie tylko w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ale na całym świecie.

- powiedziała Magdalena Rzeczkowska. 

Mając na uwadze powyższe, zdaniem polskiej minister finansów, ważna jest nie tylko podwójna transformacja (cyfrowa i energetyczna), ale i transformacja militarna w kontekście bezpieczeństwa:

 Wojna sprawiła, że bezpieczeństwo obywateli natychmiast znalazło się na szczycie naszej agendy, w Polsce i w wielu krajach europejskich. Doprowadziła do decyzji o wzmocnieniu potencjału obronnego. Tym samym może stać się konieczną trzecią transformacją, militarną.

- dodała Rzeczkowska. 

Prezentując stanowisko Polski na temat transformacji militarnej, minister Rzeczkowska zwróciła uwagę na potrzebę specjalnego traktowania wydatków obronnych w ramach procedowanej obecnie reformy unijnych reguł fiskalnych, które pozwoli na realizację zwiększonych wydatków na obronność:

Potrójna transformacja, jak bym ją nazwała, po uwzględnieniu transformacji wojskowej, wymaga ogromnych środków finansowych. Jest to szczególnie istotne w kontekście toczącej się debaty na temat reformy reguł fiskalnych w niektórych krajach oraz w Unii Europejskiej. Trudno mi sobie wyobrazić, że reguły fiskalne mogłyby ignorować wysiłki, jakie niektóre kraje muszą podjąć w tym zakresie. Kraje różnią się skalą swoich potrzeb i możliwości, a reguły fiskalne muszą te różnice uwzględniać.

Kolejną kwestią istotną z punktu widzenia interesów Polski, o której mówiła minister Rzeczkowska była transformacja energetyczna. W ocenie minister finansów na transformację energetyczną potrzebne są duże środki. W przyjętych rozwiązaniach, stwierdziła polska minister finansów, trzeba uwzględnić różną sytuację państw członkowskich i zapewnić równy dostęp do finansowania:

Myślę, że w tym obszarze potrzebujemy dużej elastyczności, ale także międzynarodowej solidarności w obliczu ogromnych wyzwań, jakie przed nami stoją. Aby transformacja klimatyczna zakończyła się sukcesem, musi być zrównoważona – również pod względem finansowym i społecznym.

 

{"register":{"columns":[]}}