W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Tadeusz Kościński na posiedzeniu Eurogrupy i Rady ECOFIN

06.12.2019

Minister Tadeusz Kościński z przedstawicielem Dani podczas posiedzenia Eurogrupy i Rady Ecofin w Brukseli
  • Dalsze zwalczanie oszustw podatkowych i mafii VAT, sprawiedliwy i skuteczny system podatkowy oraz wsparcie polityki prorodzinnej to najważniejsze zadania, które minister finansów Tadeusz Kościński przedstawił 5 grudnia 2019 r. podczas spotkania Rady ECOFIN w Brukseli.
  • Minister Kościński uczestniczył również 4 grudnia br. w posiedzeniu Eurogrupy w formacie inkluzywnym (tj. z udziałem krajów UE, które nie należą do strefy euro).

Minister Tadeusz Kościński rozmawia z innymi delegatami podczas posiedzenia Eurogrupy i Rady ECOFIN

Tadeusz Kościński uczestniczył w posiedzeniu ECOFIN po raz pierwszy od objęcia funkcji ministra finansów.

„Moim celem jest kontynuacja walki z oszustwami podatkowymi, mafiami VAT oraz sprawiedliwy i skuteczny system podatkowy – powiedział minister Kościński, prezentując priorytety i oczekiwania wobec wspólnych działań na forum UE w najbliższym czasie. „Oczekujemy przyznania na poziomie unijnym równych możliwości krajom członkowskim UE co do stosowania obniżonych stawek VAT. Celem rządu jest uzyskanie takiego prawa w zakresie obniżonych stawek VAT na odzież i obuwie dla dzieci, jako wyrazu wsparcia polityki prorodzinnej” – wskazywał minister.

Wzmacnianie Unii Gospodarczej i Walutowej oraz unii bankowej

W trakcie posiedzenia Eurogrupy ministrowie finansów przygotowali wkład na Szczyt Euro, który ma się odbyć 13 grudnia br. Dyskusja dotyczyła podsumowania prac dotyczących wzmacniania Unii Gospodarczej i Walutowej, w tym:

  • tzw. mapy drogowej dla rozpoczęcia negocjacji politycznych ws. europejskiego systemu gwarantowania depozytów (EDIS),
  • płynności w procesie resolution (tj. przeprowadzeniu restrukturyzacji lub likwidacji banku przy jednoczesnej ochronie ubezpieczonych depozytów),
  • zmian Traktatu o Europejskim Mechanizmie Stabilności (ESM) oraz
  • prac nad utworzeniem instrumentów na rzecz konwergencji i konkurencyjności dla strefy euro i na rzecz reform i konwergencji dla państw spoza strefy euro.

We wszystkich tych obszarach prace toczą się zgodnie z intencjami Polski i będą kontynuowane.

Podczas spotkania Rady ECOFIN ministrowie zapoznali się ze stanem prac w zakresie wzmocnienia unii bankowej w II połowie br. Raport prezydencji fińskiej dotyczył m.in. prac nad EDIS, wdrażania tzw. pakietu bankowego oraz realizacji działań dotyczących ograniczenia poziomu kredytów zagrożonych (non-performing loans, NPL).

ECOFIN o polityce energetycznej

Rada przyjęła konkluzje w sprawie opodatkowania energii, które mają dostosować tę dziedzinę do nowych wyzwań klimatycznych i polityki energetycznej. Rada podkreśliła w nich m.in. konieczność zapewnienia, że zmiany w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie będą przeprowadzone z zachowaniem europejskiej konkurencyjności oraz będą sprawiedliwe i społecznie zrównoważone. Ewentualne zmiany w dyrektywie energetycznej muszą być poprzedzone pogłębionymi analizami także w zakresie spełnienia tych celów. W 2020 r. Komisja Europejska przedstawi propozycję aktu legislacyjnego w tej sprawie.

ECOFIN przyjęła również wnioski w sprawie wzmocnienia europejskiej architektury na rzecz rozwoju, przygotowane na podstawie raportu tzw. Grupy Mędrców (Wise Persons Group). Zaproponowano w nim zarówno krótkoterminowe działania, mające zwiększyć skuteczność pomocy rozwojowej udzielanej przez UE i jej państwa członkowskie, jak też propozycje zmian instytucjonalnych w dłuższym czasie. Polska poparła konkluzje, które jej zdaniem zapewniają odpowiednią rolę Rady (czyli państw członkowskich) w podjęciu decyzji w tej sprawie. Ma ona zostać podjęta w oparciu o rzetelną ocenę zmian dot. instytucji finansowych w UE.

Ponadto Rada zatwierdziła plan prac w zakresie działań klimatycznych, co jest wyrazem dążenia do zapewnienia większego zaangażowania ministrów finansów w realizację strategii UE przechodzenia na gospodarkę neutralną klimatycznie.

Zwalczanie prania pieniędzy

Rada przyjęła także konkluzje w sprawie priorytetowych działań w obszarze walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu (AML/CFT). Polska poparła je, ponieważ zwracają one szczególną uwagę na problemy i zjawiska w tym zakresie oraz wskazują na potrzebę wzmocnienia europejskich ram AML/CFT, w szczególności nadzoru i współpracy transgranicznej – także w odniesieniu do sektora niefinansowego.

Ministrowie zatwierdzili także oświadczenie dotyczące stabilnych kryptowalut (tzw. stablecoins). Wskazuje się w nim m.in. na szczególną konieczność globalnej koordynacji działań w tym zakresie i w konsekwencji przyjęcie jednolitego unijnego podejścia, zgodnego z globalnymi wytycznymi. W oświadczeniu podkreślono, że żadna inicjatywa stablecoin o zasięgu globalnym nie powinna funkcjonować w UE bez wcześniejszego zaadresowania wszystkich ryzyk, związanych z tego rodzaju inicjatywami.

Pozostałe ustalenia

Rada przyjęła także wnioski ws. pogłębienia unii rynków kapitałowych, m.in. przez konieczność uwzględnienia korzyści i możliwości wynikających z postępu technologicznego i cyfryzacji, aktywne wspieranie przejścia do zrównoważonych gospodarek i zwiększenie dostępu do finansowania europejskich przedsiębiorstw, przede wszystkim MŚP.

Komisja Europejska przedstawiła informacje o postępach we wdrażaniu Planu działania na rzecz zrównoważonego finansowania, służącego m.in. zwiększeniu zaangażowania rynku finansowego w zrównoważony wzrost oraz przedstawiła wstępne informacje na temat nowej „Strategii na rzecz zielonego finansowania”, która stanowi podstawę „New Green Deal”.

Jednocześnie Komisja Europejska poinformowała o postępach we wdrażaniu Planu działania w sprawie rozwiązania problemu kredytów zagrożonych (NPL) w Europie. Odnotowano znaczący spadek poziomu tego rodzaju zobowiązań, choć ich poziom jest nadal bardzo zróżnicowany w poszczególnych państwach.

W ramach realizacji Paktu Stabilności i Wzrostu Rada przyjęła decyzje dotyczące Węgier i Rumunii, w których stwierdzono brak skutecznych działań w ramach procedury znaczącego odchylenia. ECOFIN przyjęła nowe zalecenia dla obu państw ws. działań konsolidacyjnych.

Rada podjęła też decyzję w sprawie mianowania polskiego kandydata – Wojciecha Rafała Wiewiórkowskiego – na stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}