W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministrowie finansów Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w Budapeszcie

30.09.2021

Uczestnicy spotkania przy mównicach, cztery osoby, na pierwszym planie minister finansów Tadeusz Kościński.
  • To pierwsze spotkanie w gronie V4 podczas trwającej od lipca Prezydencji Węgierskiej w Grupie V4.
  • Rozmawiano m.in. o działaniach na rzecz odbudowy gospodarek i wyzwaniach finansowych w po pandemicznej rzeczywistości.
  • Uczestnicy zobowiązali się do kontynuacji międzynarodowej współpracy podatkowej i wspólnej walki z przestępczością finansową.

W spotkaniu uczestniczyli minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński; wicepremier, minister finansów Czech Alena Schillerová; wicepremier, minister finansów Węgier Mihály Varga oraz wicepremier, minister finansów Słowacji Igor Matovič.

Ożywienie gospodarcze

Dotychczasowe wysiłki na rzecz ożywienia gospodarek wpływają korzystnie na kondycję małych i średnich przedsiębiorstw, poprawę sytuacji sektora zdrowia, czy wzrost inwestycji zagranicznych

– skomentował minister Kościński.

Minister przedstawił m.in. kluczowe elementy programu „Polski Ład”, który ukierunkowany jest na zwiększenie konkurencyjności gospodarki poprzez m.in. wsparcie i ulgi podatkowe dla polskich firm i obywateli. Pozostali ministrowie przedstawili rządowe plany gospodarcze na nadchodzące lata, mające na celu przywrócenie wzrostu ekonomicznego, zachwianego przez COVID-19.

Reguły fiskalne

Grupie V4 zależy na wypracowaniu wspólnego stanowiska w sprawie unijnych reguł fiskalnych, przychylnych reformie klimatycznej i energetycznej, których głównym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla i wykorzystanie zrównoważonych źródeł energii. Ponadto debata w tym zakresie w UE powinna uwzględniać fakt, że bezpieczeństwo i ochrona wymagają specjalnego traktowania. Obecnie istnieją znaczne różnice w ponoszeniu odpowiedzialności finansowej w tym obszarze w całej UE. W niektórych przypadkach wydatki te przekraczają nawet 2% PKB. Polska zabiega o wyłączenie wydatków na cele wojskowe ze wskaźników długu i deficytu, co pozwoliłoby na częściowe wyeliminowanie tych nierówności.

Zarządzanie kryzysowe w czasach COVID-19

Ministrowie byli zgodni co do znaczenia Krajowych Planów Odbudowy i Funduszu Spójności. Dzięki tym funduszom przyspieszymy wzrost gospodarczy i będziemy mogli wrócić do wskaźników sprzed pandemii. Dlatego tak ważne jest, aby środki te zostały jak najszybciej udostępnione wszystkim krajom.

Wyzwania i inicjatywy

Członkowie V4 podzielili się doświadczeniami dotyczącymi inicjatyw mających na celu przywrócenie stabilności gospodarczej. Wśród nich znalazła się międzynarodowa współpraca podatkowa, ukierunkowana na modernizację systemów podatkowych zwiększających ich odporność na oszustwa.

W tym kontekście, na pierwszy plan wysuwa się potrzeba digitalizacji wszystkich procesów podatkowych i finansowych. Pandemia pokazała, jak istotne jest wzmocnienie cyfryzacji i innowacyjności. Inwestycje przedsiębiorstw w tym zakresie, będą kluczem do odbudowy gospodarki po spowolnieniu wywołanym pandemią COVID-19

– powiedział T. Kościński.

Wspólna deklaracja

Spotkanie zakończono podpisaniem przez ministrów finansów V4 wspólnej deklaracji. Jest ona wyrazem gotowości grupy V4 do realizacji działań w świetle aktualnych wyzwań finansowo-gospodarczych w regionie.

Jednym z obszarów wspólnego działania są kwestie współpracy podatkowej i cyfrowej, potrzebnych do przeciwdziałania wyłudzeniom podatkowym i walki z przestępczością gospodarczą - zwłaszcza w zakresie podatku dochodowego i podatku VAT. Ponadto, przyjęta deklaracja uwzględnia wspólne wysiłki na rzecz zmiany klimatu, współpracy w zakresie reguł fiskalnych i edukacji finansowej oraz ożywienia gospodarczego oraz łagodzenia gospodarczych następstw pandemii.

Materiały

Joint declaration of the Ministers of Finance of the Visegrad Group countries – 30 September 2021, Budapest
20210930​_JOINT​_DECLARATION​_of​_the​_Ministers​_of​_Finance​_of​_the​_Visegrad​_Group.pdf 0.23MB
{"register":{"columns":[]}}