Ministrowie finansów Polski i Francji podpisali deklarację o współpracy podatkowej
22.02.2019
- 22 lutego 2019 r., na zaproszenie minister finansów, prof. Teresy Czerwińskiej, w Ministerstwie Finansów gościł minister gospodarki i finansów Francji
Bruno Le Maire. - Rozmowy dotyczyły przede wszystkim obszaru współpracy podatkowej, pogłębiania Unii Gospodarczej i Walutowej, negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych UE 2021-2027.
Minister finansów Teresa Czerwińska i minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire rozmawiali o kwestiach reformy Unii Gospodarczej i Walutowej oraz wieloletniego budżetu UE (tzw. Wieloletnie Ramy Finansowe) na lata 2021-2027, w tym strony dochodowej tego budżetu (tzw. system środków własnych).
Deklaracja o współpracy podatkowej
Najważniejszym punktem spotkania było podpisanie wspólnej deklaracji ws. wzmocnienia polsko-francuskiej współpracy w sprawach podatkowych, w szczególności w zakresie opodatkowania gospodarki cyfrowej.
Ministrowie zadeklarowali dalszą współpracę na forum OECD i wyrazili nadzieję na osiągnięcie międzynarodowego porozumienia ws. opodatkowania gospodarki cyfrowej.
Uzgodnili, że w trakcie prac na forum, powinny zostać przeanalizowane następujące kwestie:
- zmiana zasad, na podstawie których państwa mogą opodatkować zyski z działalności międzynarodowych przedsiębiorstw, osiągnięte w wyniku świadczenia usług na ich terytorium (ang. nexus rules),
- zmiana zasad podziału zysków pomiędzy państwami (profit allocation rules),
- wprowadzenie tzw. podatku minimalnego.
Podkreślono, że do czasu wypracowania efektywnego rozwiązania problemu opodatkowania gospodarki cyfrowej na forum OECD, należy kontynuować działania, które zmierzają do wdrożenia zharmonizowanego rozwiązania w ramach UE. Ministrowie poparli przyjęcie, do końca marca bieżącego roku, dyrektywy unijnej o podatku od cyfrowych usług reklamowych.
Ministrowie podkreślili także, że Polska i Francja będą współpracować w UE w obszarze walki z unikaniem opodatkowania i agresywną optymalizacją podatkową. Oba kraje wspierają również prace na poziomie unijnym, które zmierzają do wprowadzania przez kraje spoza Wspólnoty dobrych praktyk podatkowych i narzędzi zawartych w pakiecie BEPS.
Wymiana dobrych praktyk stosowanych przez polską i francuską administrację podatkową ma przyczynić się do osiągniecia celów wymienionych w podpisanej deklaracji.
Ministrowie uzgodnili również jak najszybsze zakończenie negocjacji dot. nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Materiały
Deklaracja o wspołpracy podatkowej20190222Deklaracja_PL_FR__podatki.pdf 0.76MB