W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nabór do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania na lata 2024-2028

29.05.2024

Nowoczesna sala konferencyjna, białe fotele, na stole długopisy i notatniki
  • Minister Finansów ogłasza nabór do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania III kadencji na lata 2024-2028.
  • Na dwa miejsca mogą kandydować pracownicy szkół wyższych, jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych.
  • Zgłoszenia można składać do 10 lipca 2024 r.

Rada jest niezależnym organem, którego zadaniem jest opiniowanie:

  • zasadności zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania lub środków ograniczających umowne korzyści w indywidualnych sprawach,
  • projektów ustaw podatkowych i zmian w przepisach prawa podatkowego zawartych w innych aktach normatywnych związanych z przeciwdziałaniem unikaniu podatkowania,
  • założeń lub projektów ogólnych wyjaśnień dotyczących możliwości zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania lub innych przepisów mających na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania w przypadku zastosowania schematu podatkowego lub kategorii schematów podatkowych, a także w sprawach dotyczących cofnięcia skutków unikania opodatkowania.

W październiku 2024 r. upływa 4-letnia kadencja powołanej przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Rady II kadencji, która funkcjonuje od 28 października 2020 r.

Jak wygląda nabór kandydatów

W skład Rady1 wchodzą m.in. 2 osoby powołane spośród pracowników szkół wyższych, jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk lub instytutów badawczych2. Spośród zgłoszonych kandydatur minister finansów wybierze dwóch członków Rady, a powołanie nastąpi po zasięgnięciu przez ministra pisemnej opinii podmiotu, który zatrudnia te osoby.

Osoby powołane w skład Rady muszą wykazywać się wiedzą, doświadczeniem i autorytetem w zakresie prawa podatkowego, systemu finansowego, rynków finansowych, obrotu gospodarczego lub międzynarodowego prawa gospodarczego, dającymi rękojmię prawidłowej realizacji zadań Rady.

Ponadto do Rady mogą być powołane osoby, które:

  • mają obywatelstwo polskie,
  • korzystają z pełni praw publicznych,
  • mają pełną zdolność do czynności prawnych,
  • nie były prawomocnie skazane za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Jak przesłać zgłoszenie

Zgłoszenia kandydatów wraz z oświadczeniami (formularz w załączeniu), opatrzone podpisem, składa się w formie pisemnej do 10 lipca 2024 r.:

  • osobiście na biurze podawczym Ministerstwa Finansów lub
  • pocztą na adres: Ministerstwo Finansów, Departament Systemu Podatkowego, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa z dopiskiem „Rada do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania - nabór”.

Uwaga: Zgłoszenia, które wpłyną po terminie, nie będą brane pod uwagę. Decyduje data nadania (stempla pocztowego) albo data wpływu w przypadku dostarczenia zgłoszenia bezpośrednio do urzędu.

 

1zgodnie z art. 119o § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2023 r. poz. 2383, z późn. zm.)

2w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2024 poz.534)

Materiały

Formularz zgłoszenia do Rady PUO - pracownik naukowy
Formularz​_zgłoszenia​_do​_Rady​_PUO​_-​_pracownik​_naukowy.docx 0.02MB
Oświadczenie kandydata do Rady PUO
oświadczenie​_​_kandydata​_do​_Rady​_​_PUO.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}