W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona znaku czerwonego krzyża

25.03.2022

Powiewająca flaga Czerwonego Krzyża
  • W związku z przypadkami nadużywania przez nieuprawnione podmioty znaku czerwonego krzyża przypominamy, że prawo do używania tego znaku jako rozpoznawczego i ochronnego przysługuje tylko w przypadkach i na zasadach określonych w międzynarodowym prawie humanitarnym.
  • Prawo to przysługuje podmiotom, które wchodzą w skład Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Prawo do używania znaku czerwonego krzyża przysługuje podmiotom, które wchodzą w skład Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (tj. krajowym stowarzyszeniom Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca – w Polsce jest to Polski Czerwony Krzyż, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca).

Ponadto - za zgodą władz państwowych - istnieje możliwość użycia tego znaku w odniesieniu do ściśle określonych osób i dóbr.

Wszelkie inne użycie znaku jest również sprzeczne z ustawą z dnia 16 listopada 1964 r. o Polskim Czerwonym Krzyżu (Dz.U. z 2019 r. poz. 179). Polski Czerwony Krzyż także apeluje o przestrzeganie zasad użycia znaku czerwonego krzyża.

{"register":{"columns":[]}}