W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłoszenie Raportu Banku Światowego o Klimacie i Rozwoju dla Polski

08.11.2024

Podsekretarz stanu Paweł Karbownik podczas wystąpienia.
  • 6 listopada 2024 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się uroczyste ogłoszenie Raportu Banku Światowego o Klimacie i Rozwoju dla Polski.
  • W wydarzeniu uczestniczyli podsekretarz stanu Paweł Karbownik, przedstawiciele Banku Światowego, w tym wiceprezes Banku ds. finansowania rozwoju Aki Nishio, dyrektor Banku dla krajów UE Anna Akhalkatsi oraz ambasador Królestwa Szwecji Andreas von Beckerath.
  • Raport stanowi istotne narzędzie analityczne, umożliwiające określenie oraz monitorowanie celów klimatycznych i gospodarczych dla Polski.

Podsekretarz stanu Paweł Karbownik i przedstawiciele Banku Światowego

Podsekretarz stanu Paweł Karbownik podkreślił korzyści ekonomiczne i społeczne wynikające z transformacji energetycznej, która jest niezbędna dla zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Jak dodał, nasza przyszłość zależy nie tylko od zdolności do adaptacji, ale także od podejmowanych innowacyjnych działań.

W trakcie spotkania wiceminister Paweł Karbownik oraz wiceprezes Aki Nishio rozmawiali również o możliwościach zacieśnienia współpracy w zakresie pomocy dla krajów rozwijających się poprzez zwiększenie wsparcia na rzecz Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA).

Wiceminister Karbownik podkreślił, że działając u źródła, we współpracy z lokalnymi władzami w Afryce czy na Bliskim Wschodzie, usuwa się przyczyny nielegalnej migracji. Pragniemy wspierać najbardziej efektywne metody przeciwdziałania temu niepokojącemu zjawisku, które w dłuższej perspektywie jest niekorzystne dla zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Dlatego planujemy zwiększyć nakłady na Bank Światowy i IDA, która jest największą instytucją pomocową w świecie. Jak dodał wiceminister Karbownik, będziemy proponować przyjęcie uchwały Rady Ministrów o wsparciu w trwającej 21. rundzie uzupełnienia funduszy IDA, przekazywanych począwszy od 2026 r. w ciągu kolejnych 9 lat.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju opiera swoje działania na bogatym doświadczeniu i umiejętnościach realizacji projektów o szerokim zasięgu i istotnym znaczeniu, które przyczyniają się do poprawy jakości życia obywateli oraz wspierają stabilność społeczną.

{"register":{"columns":[]}}