Pierwsze posiedzenie Rady ECOFIN w 2023
17.01.2023
- Minister Magdalena Rzeczkowska wzięła udział w pierwszym w tym roku posiedzeniu Rady Ecofin w Brukseli.
- Szefowie resortów finansów państw członkowskich UE rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy oraz o konsekwencjach gospodarczych i finansowych rosyjskiej agresji.
- Omówili również program szwedzkiej prezydencji w Radzie EU oraz tegoroczny Semestr Europejski, czyli procedurę, która służy koordynacji polityki gospodarczej, fiskalnej, zatrudnieniowej i społecznej w UE.
Wsparcie Ukrainy
Ministrowie ds. finansów zapoznali się z postępem prac związanych z pomocą makrofinansową dla Ukrainy. Dyskutowali również nad możliwościami rozszerzenia wsparcia dla naszego sąsiada. Minister Rzeczkowska przedstawiła stanowisko Polski, które opowiada się za jak najszybszą wypłatą znaczącej części pomocy finansowej, a także za regularnym wsparciem Ukrainy przez UE i partnerów zagranicznych.
Program prac przewodnictwa Szwecji w Radzie UE
Szwecja jako priorytetowe elementy swojego programu prac wskazuje bezpieczeństwo, konkurencyjność, transformację ekologiczną i energetyczną oraz wartości demokratyczne. W zakresie prac Rady ECOFIN przewiduje m.in. dalsze działania dotyczące wsparcia gospodarczego Ukrainy, zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej przy zaangażowaniu partnerów dwustronnych i międzynarodowych instytucji finansowych. Polska niezmiennie i w pełni popiera działania pomocowe UE na rzecz Ukrainy realizowane w ramach instrumentów polityki zewnętrznej UE, w tym w formie pomocy makrofinansowej. Zapowiedź utrzymania w agendach Rady ECOFIN w I półroczu 2023 r. punktu poświęconego dyskusji nt. finansowych i gospodarczych skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest zbieżna z postulatami Polski. Minister Rzeczkowska kolejny raz na forum Rady podkreśliła, że wsparcie Ukrainy to priorytetowa sprawa dla Polski.
Polska szefowa resortu finansów poparła działania na rzecz reformy Unii Celnej. Zdaniem minister Rzeczkowskiej konieczne jest stworzenie stabilnych podstaw, które wesprą profesjonalne i niezawodne funkcjonowanie Unii Celnej jako całości we wszystkich obszarach jej działalności, a także umożliwią adresowanie nowych wyzwań i problemów, które pojawiają się także przed Unią Celną.
Semestr Europejski
W ramach kolejnego cyklu Semestru Europejskiego Rada zatwierdziła konkluzje dotyczące Rocznej Analizy Zrównoważonego Wzrostu Gospodarczego 2023 (ASGS), Sprawozdania ws. mechanizmu ostrzegania 2023 (AMR) i zalecenie Rady w sprawie polityki gospodarczej w strefie euro.
Inne kwestie
Ministrowie zapoznali się ze stanem wdrażania Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF). Rada przyjęła decyzję zatwierdzającą zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) Luksemburga, wprowadzone na skutek zmiany maksymalnego wkładu finansowego dla bezzwrotnego wsparcia finansowego państw członkowskich przedstawionej przez KE w czerwcu 2022 r., zgodnie z rozporządzeniem ws. RRF.
Podczas styczniowego posiedzenia rady ECOFIN prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) przedstawił wyniki Przeglądu Inwestycyjnego za 2022 r., opublikowanego w listopadzie 2022 r. Raport EBI pokazuje dynamikę inwestycji realizowanych przez firmy w UE, analizując potrzeby inwestycyjne i priorytety oraz reagowanie na wyzwania w zakresie transformacji, cyfryzacji, innowacyjności czy związane ze zmianami klimatu.