Podatkowi Liderzy: Nowe metody ograniczania luki podatkowej
14.07.2022
- „Nowe metody ograniczania luki podatkowej" to temat pracy konkursowej 11. edycji konkursu „Podatkowi Liderzy".
- Studenci i absolwenci kierunków prawniczych oraz ekonomicznych przedstawią swoje pomysły na zmiany systemu podatkowego, które przyczynią się do przeciwdziałania unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania.
- Już po raz drugi uczestnicy będą mogli również rozwiązać zadanie analityczne. To od ich decyzji zależy, którą z form pracy konkursowej wybiorą.
- Na najlepszych czeka 16 płatnych staży w Ministerstwie Finansów (MF).
Tematem tegorocznej edycji konkursu są nowe metody ograniczania luki podatkowej. To ogromne wyzwanie stojące obecnie nie tylko przed polską administracją skarbową, ale też całą społecznością międzynarodową
– mówi dyrektor Departamentu Analiz Podatkowych w MF Jakub Chowaniec.
Już od kilku lat Polska jest jednym z liderów zwalczania nieuczciwych praktyk podatkowych, a podejmowane przez nas działania pokazują swoją skuteczność oraz są bacznie obserwowane i wdrażane przez naszych zagranicznych partnerów. Nie ustajemy jednak w poszukiwaniu nowych rozwiązań i mam nadzieję, że kolejni laureaci konkursu rzucą nowe spojrzenie na to zagadnienie
– dodaje dyrektor.
Spadek luki podatkowej w Polsce
Minione lata przyniosły systematyczny spadek luki podatkowej w Polsce. Przyczyniło się to do poprawy wielkości i struktury dochodów budżetu państwa oraz pozytywnie wpłynęło na rynek. Kontynuacja tego trendu wymaga jednak od administracji publicznej podejmowania kolejnych i coraz bardziej innowacyjnych działań, opartych o analizę otoczenia gospodarczego i narzędzi podatkowych funkcjonujących w Polsce i za granicą.
Ograniczanie luki podatkowej sprzyja również konkurencyjności w krajowej gospodarce, ponieważ premiuje uczciwych podatników, którzy płacą podatki w Polsce. Wyrównywanie szans między przedsiębiorstwami pozwala im skupić się na działaniach podnoszących efektywność ich funkcjonowania, co w konsekwencji prowadzi do zwiększania roli polskich przedsiębiorstw na światowych rynkach oraz pośrednio zwiększa przyszłe wpływy podatkowe.
O konkursie Podatkowi Liderzy
Uczestnicy konkursu będą mieli realny wpływ na propozycję kierunków działań, jakie może podjąć Ministerstwo Finansów w obszarze ograniczania luki podatkowej. Jakie działania uszczelniające system podatkowy mogłyby zostać wdrożone w Polsce? Czy inne kraje mogłyby być dla nas inspiracją w tym obszarze? Jaką rolę dla ograniczania unikania opodatkowania ma współpraca międzynarodowa administracji podatkowych? Z tymi pytaniami zmierzą się uczestnicy konkursu.
Konkurs nie jest kierowany jedynie do prawników. W tej edycji ponownie umożliwiliśmy rozwiązanie zadania analitycznego z zakresu ekonomii opodatkowania. To od decyzji uczestników zależy, którą z form pracy konkursowej wybiorą.
Podatkowi Liderzy to nie tylko konkurs, to przede wszystkim społeczność pasjonatów prawa podatkowego, wykraczająca swoim zasięgiem poza Ministerstwo Finansów, a nawet granice Polski. Uczestnicy konkursu kontynuują swoją karierę m.in. w Ministerstwie Finansów, innych jednostkach administracji publicznej, organach Unii Europejskiej, instytutach badawczych i uniwersytetach czy czołowych spółkach doradztwa podatkowego. Jak dotychczas już 134 osoby uzyskały tytuł laureata konkursu i zasiliły społeczność Podatkowych Liderów
- wyjaśnia Jakub Chowaniec.
Udział w konkursie
Pisemną pracę konkursową pt. „Nowe metody ograniczania luki podatkowej” albo rozwiązanie zadania analitycznego (ocena rentowności przedsiębiorstw) złóż do 25 lipca 2022 r. przez formularz zgłoszeniowy.
Uwaga! Praca pisemna nie może przekroczyć dwóch stron formatu A4, czcionka 12, zaś zadanie analityczne musi zostać rozwiązane w pakiecie Stata lub środowisku R. Raport nie powinien być dłuższy niż 4 strony A4.
Dołącz CV oraz kopię dokumentu potwierdzającego status studenta/absolwenta na kierunku z dziedzin nauk prawnych lub ekonomicznych (np. zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta lub skan dyplomu ukończenia studiów).
Harmonogram konkursu
- do 25 lipca 2022 r.– termin przesyłania zgłoszeń,
- do 5 sierpnia 2022 r. – informacja o terminie rozmów z autorami wybranych prac konkursowych,
- 8-19 sierpnia 2022 r. – rozmowy kwalifikacyjne,
- do 26 sierpnia 2022 r. – publikacja wyników na stronie internetowej MF gov.pl/finanse/podatkowi-liderzy.
Podatkowym liderom oferujemy
Płatny staż w Ministerstwie Finansów, a w jego ramach m.in.:
- udział w pracach Departamentu Analiz Podatkowych, zajmującego się współtworzeniem założeń do wdrażanych w Polsce rozwiązań podatkowych,
- możliwość uczestnictwa w wybranych kursach i szkoleniach realizowanych przez MF.
Regulamin konkursu oraz materiały potrzebne do rozwiązania zadania znajdziecie Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/podatkowi-liderzy.