Podsekretarz stanu Paweł Karbownik uczestniczył w polsko – szwajcarskich konsultacjach na temat instrumentów finansowych pomocy rozwojowej
10.09.2024
- 10 września 2024 r w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie poświęcone szwajcarskim doświadczeniom w finansowaniu pomocy rozwojowej.
- W konsultacjach uczestniczyli przedstawiciele polskich resortów finansów, spraw zagranicznych, rozwoju i technologii oraz innych instytucji świadczących taką formę pomocy. Delegacji szwajcarskiej przewodniczył Ivan Pavletic, dyrektor ds. współpracy wielostronnej w Sekretariacie Stanu ds. Gospodarczych, Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (SECO) oraz Manuel Etter, Szef Sekcji ONZ i Wielostronnych Banków Rozwoju, Szwajcarskiej Agencji Rozwoju i Współpracy (SDC).
- Uczestnicy spotkania wymienili się wiedzą na temat nowych instrumentów finansowych wsparcia międzynarodowego.
Otwierając spotkanie, wiceminister Paweł Karbownik podkreślił znaczenie ścisłej współpracy pomiędzy Polską a Szwajcarią, szczególnie w kontekście współdziałania w ramach Grupy Banku Światowego, w której oba kraje należą do wspólnej konstytuanty.
W ocenie wiceministra doświadczenia szwajcarskie w zakresie udziału sektora prywatnego w międzynarodowych projektach pomocowych stanowią inspirację dla polskich firm. Ważnym krokiem będzie stworzenie odpowiednich struktur, które umożliwią większy udział polskich przedsiębiorstw w przetargach publicznych organizowanych przez instytucje rozwoju. Jest to szczególnie ważne w kontekście odbudowy Ukrainy, co – według wiceministra Pawła Karbownika – stanowić będzie ogromne wyzwanie i szansę dla polskich przedsiębiorstw.
W swoim przemówieniu podsekretarz stanu wypowiedział się także na temat zadań polskich instytucji. Jak zaznaczył, w grudniu 2023 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę o powierzeniu Ministrowi Finansów reprezentowanie interesów Polski w Grupie Banku Światowego oraz Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. Zwiększa to odpowiedzialność Ministerstwa Finansów zwłaszcza w perspektywie przyszłej reformy obu instytucji. Jak zaznaczył, resort finansów aktualnie przygotowuje strategię współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, co stanowi kluczowy element polityki międzynarodowej Polski.