Podsekretarz stanu Paweł Karbownik w debacie o finansowaniu obronności w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES) w Brukseli
20.12.2024
- Celem spotkania było wniesienie wkładu do opinii opracowywanej przez EKES w związku z przygotowaniami do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- Głównym tematem debaty było finansowanie obronności w kontekście rosnących wyzwań geopolitycznych w Europie.
Wiceminister Paweł Karbownik omówił wpływ wydatków na obronność na wzrost konkurencyjności. W pierwszej kolejności wskazał, że jeżeli chcemy się obronić to musimy dokonywać zakupów na obronność w Europie. Następnie należy opracować plan inwestycyjny i pomyśleć nad wspólnymi zamówieniami. Takie działania, w ocenie wiceministra, mogą przyczynić się do oszczędności, które następnie można przeznaczyć na dalsze inwestycje w bezpieczeństwo, innowacje i rozwój gospodarczy. Jak zaznaczył, wspieranie przemysłu obronnego to w szerszej perspektywie także industrializacja, tworzenie miejsc pracy i wzrost innowacyjności.
Podczas debaty wiceminister Karbownik zauważył, że konieczne jest wypracowanie nowych mechanizmów finansowania w UE:
Logiczny wniosek jest taki, że Wieloletnie Ramy Finansowe (WRF) nie są tutaj wystarczającym rozwiązaniem. W ramach ostatniego przeglądu WRF wydatki na obronność wzrosły o 1,5 mld euro – to były dodatkowe fundusze dla 27 państw członkowskich na 7 lat. Podczas gdy my w Polsce, tylko w przyszłym roku, wydamy 42 mld euro. To prowadzi do wniosku, że musimy myśleć o stworzeniu specjalnej struktury. Musimy planować inwestycje w horyzoncie 5-10 lat, nie możemy marnować czasu, tylko przyspieszyć nasze działania.
- powiedział podsekretarz stanu Paweł Karbownik.
W trakcie swojego wystąpienia wiceminister zauważył, że UE jest instytucją pokojowo nastawioną do świata a finansowanie inwestycji z zakresu obronności jest koniecznością, wynikającą z agresywnej polityki niektórych państw:
Komisarz ds. obronności Kubilius przygotowuje listę inwestycji, którą Europa musi poczynić, żeby móc się obrobić. Na kwietniowej Radzie Ministrów Finansów UE ECOFIN w Warszawie będziemy rozmawiali o tym, jakie są konsekwencje finansowe i makroekonomiczne takich inwestycji.
- dodał wiceminister Karbownik.
Zdaniem wiceministra obecna sytuacja na kontynencie europejskim, związana z wojną w Ukrainie, wymaga od państw członkowskich UE większej solidarności finansowej i zdecydowanych działań na rzecz bezpieczeństwa i obronności.
Tematyka debaty EKES wpisuje się w priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, które w szczególności obejmują kwestie bezpieczeństwa i obronności.