W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowaliśmy projekt „Plan działania na rzecz poprawy jakości audytu wewnętrznego”

24.06.2024

Wiceminister Jurand Drop, Wicedyrektor Dyrekcji Zarządzania Publicznego OECD Gillian Dorner oraz Nathalie Berger dyrektor ds. wsparcia reform państw członkowskich w strukturach Komisji Europejskiej, w tle ścianka z napisem Ministerstwa Finansów
  • 18 czerwca 2024 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Plan działania na rzecz poprawy jakości audytu wewnętrznego”.
  • W spotkaniu uczestniczył podsekretarz stanu Jurand Drop, przedstawiciele Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Komisji Europejskiej oraz administracji rządowej i stowarzyszeń audytorskich.
  • Celem projektu było wypracowanie rozwiązań służących usprawnieniu procesów audytu wewnętrznego w sektorze finansów.

Wiceminister Jurand Drop omówił wnioski wynikające z projektu zrealizowanego wspólnie z Komisją Europejską oraz Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Nathalie Berger, dyrektor ds. wsparcia reform państw członkowskich w strukturach Komisji Europejskiej, podkreśliła, że celem Instrumentu Wsparcia Technicznego (TSI) jest wspieranie państw członkowskich UE w opracowaniu i wdrażaniu reform. Wicedyrektor Dyrekcji Zarządzania Publicznego OECD Gillian Dorner wskazała na rolę audytu wewnętrznego dla finansów publicznych oraz uczciwości w służbie publicznej.

Podczas spotkania omówione zostały również kluczowe obszary, w których Ministerstwo Finansów planuje podjąć współpracę z instytucjami zaangażowanymi w projekt. W szczególności planowane są działania w zakresie podnoszenia kompetencji osób na stanowiskach kierowniczych i audytorów wewnętrznych w zakresie audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej, a także optymalizacji audytu wewnętrznego oraz przywrócenia państwowego egzaminu na audytora wewnętrznego. Współpraca ma również dotyczyć wzmocnienia niezależności audytu wewnętrznego i wsparcia metodologicznego audytorów wewnętrznych.

Wyniki projektu zostały przedstawione w trakcie webinarów, z których nagrania są dostępne online (wymagana rejestracja):

  1. Plan działania na rzecz poprawy jakości audytu wewnętrznego nagranie ze spotkania dla kierowników jednostek i przewodniczących komitetów audytu
  2. Plan działania na rzecz poprawy jakości audytu wewnętrznego nagranie ze spotkania dla audytorów wewnętrznych i usługodawców

Informacje na temat TSI znajdują się na stronie: Instrument wsparcia technicznego | Komisja Europejska (europa.eu)

{"register":{"columns":[]}}