W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Webinarium z cyklu jubileuszowego: Atrybuty funkcji audytu wewnętrznego cz. 7 (6 października 2022 r.)

14.10.2022

W dniu 6 października 2022 r. odbyła się siódma część Cyklu jubileuszowego Atrybuty funkcji audytu wewnętrznego nt.: „Wydajność funkcji audytu wewnętrznego to efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów”. Webinarium dedykowane było kierownikom jednostek sektora publicznego, audytorom wewnętrznym i usługodawcom prowadzącym audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych (jsfp).

Spotkanie rozpoczął Pan Wojciech Ogiela, Naczelnik Wydziału Koordynacji Kontroli Zarządczej i Audytu Wewnętrznego w Sektorze Publicznym, który przywitał gości oraz przybliżył cel spotkania. Następnie zwrócił się do słuchaczy z prośbą o wypełnienie ankiety na temat stosowanych wskaźników do pomiaru wydajności funkcji audytu wewnętrznego.

Wstępem do panelu dyskusyjnego była wielowymiarowa analiza wydajności funkcji audytu wewnętrznego w kontekście efektywnego wykorzystania zasobów. Temat został zaprezentowany z perspektywy kierownika jednostki, komórki audytu wewnętrznego, usługodawcy, jak również koordynatora. Ta część prezentacji wzbogacona została o wyniki ankiet skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego dotyczących funkcjonowania audytu wewnętrznego oraz dane zaczerpnięte z raportu benchmarkingu audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych za 2021 rok.

Głównym punktem programu był panel dyskusyjny, moderowany przez Pana Wojciecha Ogielę. W roli panelistów wystąpili zaproszeni eksperci i praktycy, reprezentujący administrację rządową, samorządową i biznes:

  • Pani Marzena Staniszewska Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska, I wiceprezes, MON, Dyrektor Biura Audytu Wewnętrznego
  • Pani Katarzyna Potrząsaj – Urząd Miejski Wrocławia, Audytor wewnętrzny kierujący Zespołem ds. Audytu Wewnętrznego
  • Pani Justyna Marszałek – MRiT, Zastępca Dyrektora Departamentu Kontroli i Audytu
  • Pani Romana Kawiak-Ciołak – Centralny Ośrodek Informatyki (COI), Dyrektor Departamentu Audytu i Kontroli Wewnętrznej
  • Pan Adam Chwalisz – PGZ S.A., Kierownik Działu Audytu, ekspert Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej (PIKW), audytor wewnętrzny

Wspólnie z zaproszonymi gośćmi staraliśmy się odpowiedzieć na pytania:

  • Jak dokonywać pomiaru wydajności funkcji audytu wewnętrznego? (na poziomie jednostki, działu administracji rządowej – np. na potrzeby komitetu audytu, praktyczne doświadczenia) 
  • Jakie są lub mogą być korzyści pomiaru wydajności funkcji audytu wewnętrznego?
  • Na co zwrócić uwagę i czego unikać (pułapki) mierząc oraz prezentując wyniki pomiaru wydajności funkcji audytu wewnętrznego? Co wpływa na efektywność audytu, a co ją ogranicza?

Dyskusja była niezwykle ciekawa i inspirująca, a zaplanowany czas szybko upłynął. Niewątpliwie były to 2 godziny bogate w informacje i wiedzę merytoryczną, mogliśmy usłyszeć wiele istotnych wskazówek płynących od praktyków, które mogą Państwo wykorzystać w swojej codziennej pracy.

Przed zakończeniem spotkania Pan Wojciech Ogiela odniósł się do wyników przeprowadzonej ankiety oraz odpowiadał na pytania uczestników w sesji Q&A.

To było już ostatnie wydarzenie poświęcone atrybutom funkcji audytu wewnętrznego w ramach tegorocznego cyklu jubileuszowego. Nasza uwaga skupiała się na najistotniejszych aspektach prowadzenia audytu wewnętrznego, w szczególności w kontekście organizacji tej funkcji w jednostce oraz kompetencji osób prowadzących audyt, które to stanowią o właściwym jej działaniu.

Zgodność, skuteczność, użyteczność oraz wydajność audytu wewnętrznego, które nazwaliśmy „zasadą czterech ości”, zaprezentowane zostały w wymiarze niezależności i obiektywizmu, biegłości i należytej staranności zawodowej, wartości dodanej, oczekiwań interesariuszy oraz efektywnego wykorzystania zasobów. Podczas każdego ze spotkań duży akcent kładziony był na przepisy prawa i stosowanie standardów audytu wewnętrznego.

Audyt 2.0 - Zgodność, skuteczność, użyteczność oraz wydajność audytu wewnętrznego

Mamy nadzieję, że spotkania i poruszane problemy zaowocują nie tylko głębokim zrozumieniem istoty zgodności, skuteczności, użyteczności i wydajności, ale przede wszystkim zapoczątkują wejście w nowe dwudziestolecie audytu wewnętrznego – w audyt 2.0.

Wszystko po to, aby zgodnie z naszym mottem na kolejne dwudziestolecie audyt wewnętrzny był postrzegany jako użyteczna i skuteczna funkcja oparta o profesjonalizm i jakość świadczonych usług będąca inicjatorem pozytywnych zmian w zakresie zarządzania w sektorze finansów publicznych.

Każde z siedmiu spotkań zgromadziło duże grono odbiorców chętnych czerpać wiedzę z doświadczenia ekspertów, co pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na spotkania w zakresie podjętej tematyki i jak chętnie korzystają Państwo z dostępnych źródeł wiedzy. Jesteśmy pod wrażeniem zainteresowania prezentowaną tematyką oraz ciekawych dyskusji toczonych na czatach i w trakcie paneli Q&A. Niezwykle cieszą nas wysokie oceny ankiety ewaluacyjnej oraz liczne, czasami nietuzinkowe komentarze. Pozytywny Państwa odbiór jest dla nas źródłem satysfakcji oraz stanowi motywację do dalszych działań.

Zrealizowanie wszystkich tych spotkań nie byłoby możliwe bez naszych ekspertów, którzy zgodzili się podzielić z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Wielkie ukłony i podziękowania składamy naszym wyjątkowym panelistom: Pani Marzenie Staniszewskiej, Pani Oldze Petelczyc, Pani Katarzynie Potrząsaj, Pani Justynie Marszałek, Pani Romanie Kawiak-Ciołak i Panu Adamowi Chwaliszowi.

Współpraca z gronem tak wybitnych ekspertów i praktyków jest dla nas wielką przyjemnością. Mamy nadzieję, że w przyszłości nadarzy się okazja, by spotkać się w tym kręgu i porozmawiać na tematy bliskie audytorom wewnętrznym.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział w cyklu Atrybuty funkcji audytu wewnętrznego. To oczywiście jeszcze nie koniec wydarzeń w ramach Cyklu jubileuszowego – przed nami jeszcze dwa ciekawe panele dyskusyjne!

Pierwsze wydarzenie nt.: „Skuteczna komunikacja w audycie wewnętrznym” odbędzie się w dniu 10 listopada (czwartek), natomiast na drugie webinarium nt.: „Nowoczesne techniki audytowe i narzędzia informatyczne wspierające prowadzenie audytu wewnętrznego” zapraszamy w dniu 8 grudnia br. (czwartek) .

Zapraszamy także na kolejne webinaria w ramach Progr@mu. Szczegółowe informacje dotyczące planowanych wydarzeń publikowane będą w Aktualnościach i Komunikatach na naszej stronie internetowej.

Materiały

Prezentacja z 6 października 2022
Prezentacja​_06​_10​_2022.pdf 3.79MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
14.10.2022 09:19 Grzegorz Rozkosz
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Grzegorz Rozkosz
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Webinarium z cyklu jubileuszowego: Atrybuty funkcji audytu wewnętrznego cz. 7 (6 października 2022 r.) 6.0 28.02.2024 06:55 Wojciech Jóźwicki
Webinarium z cyklu jubileuszowego: Atrybuty funkcji audytu wewnętrznego cz. 7 (6 października 2022 r.) 5.0 15.12.2022 08:40 Wojciech Jóźwicki
Podsumowanie webinarium z cyklu jubileuszowego: Atrybuty funkcji audytu wewnętrznego cz. 7 (6 października 2022 r.) 4.0 01.12.2022 15:38 Wojciech Jóźwicki
Podsumowanie webinarium z cyklu jubileuszowego: Atrybuty funkcji audytu wewnętrznego cz. 7 (6 października 2022 r.) 3.0 01.12.2022 15:37 Wojciech Jóźwicki
Podsumowanie webinarium z cyklu jubileuszowego: Atrybuty funkcji audytu wewnętrznego cz. 7 (6 października 2022 r.) 2.0 14.10.2022 10:07 Grzegorz Rozkosz
Podsumowanie webinarium z cyklu jubileuszowego: Atrybuty funkcji audytu wewnętrznego cz. 7 (6 października 2022 r.) 1.0 14.10.2022 09:19 Grzegorz Rozkosz

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}