W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozumienie w sprawie budżetu UE na 2022 rok osiągnięte

16.11.2021

Dwóch uczestników spotkania na temat budżetu na 2022 r. rozmawia podczas przerwy w spotkaniu na sali plenarnej.
  • 15 listopada zakończyły się negocjacje między Radą UE a Parlamentem Europejskim (PE) w sprawie budżetu UE na rok 2022.
  • Finałowa faza negocjacji toczyła się przez kilkadziesiąt godzin od piątku 12 listopada.

Według Komisji Europejskiej oraz polskich negocjatorów przyjęty budżet zapewni zachowanie właściwej równowagi pomiędzy realizacją bieżących programów, a zapewnieniem środków na nowe wyzwania, m.in. dzięki dostępnym instrumentom elastyczności.

Polskim sukcesem w negocjacjach jest zapewnienie środków na finansowanie polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, tj. działów budżetowych o szczególnym znaczeniu dla Polski, w sposób, który umożliwi ich skuteczną realizację w przyszłym roku

– powiedział po zakończeniu negocjacji minister finansów Tadeusz Kościński.

Finansowanie to będzie zapewnione zarówno na poziomie obecnych prognoz przekazanych przez Polskę i inne państwa członkowskie, jak też w przypadku dalszego spodziewanego przyspieszenia realizacji projektów.

Przyszłoroczny budżet unijny będzie wspierać także inne ważne dla Polski priorytety, czyli np. wymianę młodzieży i studentów poprzez program Erasmus+ oraz wsparcie dla wschodniego sąsiedztwa, jak i ochronę zewnętrznej granicy UE z Białorusią

– poinformował minister finansów.

Budżet UE na rok 2022 będzie drugim budżetem rocznym w obecnych wieloletnich ramach finansowych UE na lata 2021-2027. Jego celem jest dalsze zwiększanie skuteczności unijnej polityki spójności i rolnictwa oraz wspieranie konkurencyjności w UE.

Formalnie porozumienie zostanie potwierdzone przez Radę UE oraz PE w ciągu 2. tygodni.

Ile środków?

Zobowiązania w przyszłym roku wyniosą 169,5 mld euro. To więcej o 2,68 mld euro, czyli o 1,58% w porównaniu do 2021 r. Płatności mają wynieść 170,6 mld euro, tj. zwiększą się o 2,74 mld euro, czyli ok. 1,52% w porównaniu do 2021 r.

Priorytety

Priorytetami w 2022 r. mają być między innymi działania związane ze wspieraniem zielonej i cyfrowej transformacji, młodzież (rok 2022 ogłoszono Europejskim Rokiem Młodości) oraz ochrona granic zewnętrznych UE (w trakcie ostatniej fazy negocjacji przyznana została specjalna pula środków na ochronę granicę UE-Białoruś).

{"register":{"columns":[]}}