W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Priorytety Ministerstwa Finansów podczas polskiej prezydencji w Radzie UE 2025

19.12.2024

Minister Finansów Andrzej Domański przemawiający na Konferencji
  • Bezpieczeństwo, konkurencyjność oraz wsparcie Ukrainy – to priorytety Ministerstwa Finansów podczas polskiego przewodnictwa w Radzie ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN).
  • W trakcie prezydencji Polska będzie przewodniczyć sześciu posiedzeniom Rady ECOFIN, podejmie prace nad 30 aktami legislacyjnymi i zorganizuje 259 spotkań w ramach grup roboczych.
  • 19 grudnia 2024 r. odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Minister Andrzej Domański wskazał trzy obszary priorytetowe w trakcie polskiej prezydencji w Radzie ECOFIN: bezpieczeństwo, konkurencyjność oraz wsparcie Ukrainy.

Polska prezydencja będzie aktywną, a nasze priorytety są jasne. Po pierwsze finansowanie bezpieczeństwa w różnych jego wymiarach, także tym najbardziej podstawowym, jakim jest obrona naszych granic, polskiej i unijnej. Do tego potrzebne jest zwiększenie finansowania wysiłku obronnego na poziomie Unii, ale także zwiększenie zdolności produkcyjnych przemysłu obronnego

- powiedział minister Andrzej Domański.

Kolejny kluczowy obszar to odbudowa konkurencyjności europejskiej gospodarki. Do osiągnięcia tego celu potrzebny jest wspólny wysiłek na rzecz uproszczenia regulacji i znacznego ograniczenia biurokracji. Zapewnienie stabilnego i przewidywalnego prawa zachęci przedsiębiorstwa do powrotu do inwestowania w Europie i w konsekwencji tworzenia dobrze płatnych miejsc pracy. Do wsparcia tego procesu potrzebne jest stworzenie konkurencyjnego rynku energetycznego.

Gospodarka unijna nie będzie konkurencyjna, jeśli wspólnie nie podejmiemy działań w zakresie wysokich cen energii w Unii. Potrzebne są wysiłki na poziomie europejskim na rzecz tworzenia mądrych polityk dotyczących obniżania cen energii w średnim i długim horyzoncie

- dodał minister Domański.

Jak zaznaczył minister, konieczna jest także reforma kodeksu celnego UE oraz dalsze umacnianie Unii Rynków Kapitałowych (CMU).

Dla polskiej prezydencji priorytetem będzie również stabilne i bezpieczne wsparcie dla Ukrainy. Polska będzie aktywnie działać na rzecz przyjęcia 15. i 16. pakietu sankcji i wykorzystania w większym stopniu nadzwyczajnych zysków z unieruchomionych aktywów rosyjskich, co będzie służyć ekonomicznemu wzmocnieniu Ukrainy. Zagadnienia dotyczące Ukrainy będą stałym elementem porządku obrad każdej Rady ECOFIN.

Minister podkreślił, że polska prezydencja w Radzie UE otwiera wyjątkową możliwość do kształtowania unijnej agendy gospodarczej. Będziemy przewodniczyć sześciu posiedzeniom Rady ECOFIN, podejmiemy prace nad 30 aktami legislacyjnymi, planujemy organizację 259 spotkań w ramach grup roboczych. Sesje, także z udziałem przedstawicieli instytucji unijnych i międzynarodowych, oraz banków centralnych, będą również poświęcone realizacji priorytetów polskiej prezydencji.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}