W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prof. Teresa Czerwińska z dniem 1 marca br. obejmie stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI)

27.02.2020

Znak euro a w tle siedziba Europejskiego Banku Inwestycyjnego we Frankfurcie nad Menem

Teresa Czerwińska, była Minister Finansów, wejdzie w skład Komitetu Zarządzającego banku, który składa się z 9 członków: prezesa (aktualnie jest nim Werner Hoyer) i 8 wiceprezesów. Komitet ten nadzoruje bieżące funkcjonowanie Banku, przygotowuje decyzje finansowe oraz strategiczne Banku i zapewnia ich wykonanie.

Prof. T. Czerwińska obejmie to stanowisko jako reprezentant Polski, Węgier i Chorwacji, tj. krajów, które razem tworzą tzw. konstytuantę w Banku. Zgodnie z porozumieniem tych państw przedstawiciel Polski obejmuje teraz stanowisko wiceprezesa na pełną, sześcioletnią kadencję. Zmiany w zarządzie Banku mają związek ze zmianami w strukturze jego udziałowców oraz jego kapitale, wywołanymi przez opuszczenie Banku przez Wielką Brytanię wraz z brexit.

Współpraca Polski z EBI rozpoczęła się na długo przed wstąpieniem naszego kraju do UE, już w 1990 roku. Dzięki skutecznemu korzystaniu ze wsparcia finansowego i eksperckiego Banku możliwa była realizacja wielu projektów o strategicznym znaczeniu dla naszej gospodarki, zarówno w fazie jej transformacji jak i dynamicznego wzrostu w ostatnich latach. Wsparcie EBI dotyczy nie tylko projektów inwestycyjnych w sferze infrastruktury, ale także inwestycji realizowanych przy użyciu środków unijnych czy finansowania sektora MŚP.

Polska jest jednym z największych beneficjentów wsparcia EBI, będąc 5 krajem pod względem operacji z wolumenem udzielonych kredytów (na rzecz przedsiębiorstw, samorządów oraz Skarbu Państwa) sięgającym średnio około 20 mld zł rocznie.

{"register":{"columns":[]}}