W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Proszę o przedstawienie sposobu ewidencji dochodów z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymanych przez jednostkę samorządu terytorialnego (jst) w grudniu roku poprzedzającego rok budżetowy (po raz pierwszy w grudniu 2024 r.) a stanowiących dochody jst następnego roku budżetowego (po raz pierwszy 2025 r.)

20.12.2024

Przepisy ustawy z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (jst) określają m.in. zasady i tryb postępowania w zakresie ustalania i przekazywania dochodów jst z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z art. 40 tej ustawy wynika, że środki stanowiące należne dochody jst z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przekazaniu przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy na rachunki budżetów jst w dwunastu miesięcznych ratach od grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy do listopada roku budżetowego - w terminie do 25. dnia każdego miesiąca, z tym że rata przekazywana w lutym wynosi 2/13. 

Jednocześnie art. 94 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że pierwsza rata środków stanowiących należne dochody jst z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych na rok 2025, w wysokości 1/13 planowanej rocznej kwoty należnych dochodów z tego tytułu, podlega przekazaniu na rachunki budżetów jst w terminie do dnia 25. grudnia 2024 r. Gminy i powiaty otrzymują pierwszą ratę należnej subwencji ogólnej na rok 2025, w wysokości 1/13 należnej rocznej kwoty subwencji w terminie do dnia 25 grudnia 2024 r. (art. 94 ust. 2 ww. ustawy). Dochody, o których mowa w ust. 1 i 2, stanowią dochody jst w roku 2025.

Przepisy art. 40 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych zobowiązują jednostki sektora finansów publicznych, w tym jst, do prowadzenia rachunkowości zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości, z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o finansach publicznych oraz zasad szczególnych wynikających z przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Zasady ewidencji zdarzeń dotyczących budżetów jst zawarte zostały w załączniku nr 2 „Plan kont dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego” do ww. rozporządzenia.

Zgodnie z opisem do konta 909 – „Rozliczenia międzyokresowe” służy ono do ewidencji rozliczeń międzyokresowych. Na stronie Wn tego konta ujmuje się w szczególności koszty finansowe okresu sprawozdawczego stanowiące wydatki przyszłych okresów (np. odsetki od zaciągniętych kredytów i pożyczek w korespondencji z kontami 134 lub 260), a na stronie Ma – przychody finansowe stanowiące dochody przyszłych okresów (np.: subwencje i dotacje przekazane w grudniu dotyczące następnego roku budżetowego). W tej sytuacji dochody z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane przez jst w grudniu roku poprzedzającego rok budżetowy (po raz pierwszy w grudniu 2024 r.) a stanowiące dochody jst następnego roku budżetowego (po raz pierwszy 2025 r.) powinny zostać ujęte na koncie 133 – „Rachunek budżetu” w korespondencji z kontem 909 – „Rozliczenia międzyokresowe”, analogicznie jak w przypadku otrzymanych przez gminy i powiaty dochodów z tytułu subwencji ogólnej. Przyjęte przez jst rozwiązanie ewidencyjne w tym zakresie powinno zostać opisane w stosowanych przez jst zasadach (polityce) rachunkowości, wymaganej art. 10 ustawy o rachunkowości.

{"register":{"columns":[]}}