Przepisy dotyczące dalszego ograniczenia nieprawidłowości w obrocie paliwami przyjęte przez rząd
04.07.2023
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia nieprawidłowości w obrocie niektórymi towarami oraz usprawnienia funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej.
- Przepisy przygotowane przez Ministerstwo Finansów usprawnią monitorowanie przewozu benzyny i oleju napędowego oraz kontrole obrotu tymi wyrobami.
- Celem zmian jest dalsza redukcja nadużyć dotyczących obrotu paliwami ciekłymi oraz zapewnienie przejrzystości w obszarach, które dotychczas nie były monitorowane.
Najważniejsze rozwiązania uszczelniające
- W celu zapewnienia szczelności systemu obrotu paliwami napędowymi, podmioty gospodarcze uczestniczące w tym obrocie będą zobowiązane do rejestracji miejsc dostarczania paliw. Dzięki temu firma wysyłająca będzie miała pewność, co do możliwości dostarczenia paliwa również do miejsca, które nie jest stacją paliw, a ma uprawnienie do odbioru paliwa. Obowiązek rejestracji będzie miał charakter jednorazowy, przed dokonaniem pierwszej czynności dostawy do danego miejsca. Rozwiązanie to ograniczy możliwość wprowadzenia nielegalnego paliwa do obrotu.
- Rozszerzony zostanie nadzór koncesyjny nad procesem rozlewania gazu do butli. Ustanowiony zostanie także obowiązek zgłaszania przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zakładowych stacji paliw ciekłych, a tym samym Prezes URE będzie sprawował również nadzór nad tymi stacjami paliw.
- Wprowadzony zostanie obowiązek koncesyjny dla procesów barwienia i znakowania paliw opałowych oraz paliw do celów żeglugowych.
- Uporządkowany zostanie obszar podmiotów wykorzystujących paliwa na cele własne, tj. podmiotów przywożących.
Centralna Ewidencja Wyrobów Akcyzowych
Projektowane regulacje zakładają przejście z papierowych ewidencji i dokumentacji na ich elektroniczne wersje w jednym centralnym systemie teleinformatycznym tzw. Centralnej Ewidencji Wyrobów Akcyzowych (CEWA).
System ten zostanie udostępniony bezpłatnie przez Krajową Administrację Skarbową wszystkim firmom, które muszą prowadzić dokumentację akcyzową.
Termin wejścia w życie
Nowe rozwiązania mają zasadniczo wejść w życie po 12 miesiącach od dnia ogłoszenia. W zakresie wdrożenia CEWA przez podmioty zobowiązane do prowadzenia ewidencji akcyzowych przewidziano 18 miesięczny okres przejściowy, liczony od 1 lutego 2024 r.