W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada ECOFIN w Luksemburgu z udziałem minister Magdaleny Rzeczkowskiej

19.06.2023

Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska na Radzie ECOFIN w Luksemburgu
  • Reforma reguł fiskalnych, VAT w erze cyfrowej oraz Semestr Europejski to najważniejsze tematy posiedzenia Rady ECOFIN w Luksemburgu.

Reforma zarządzania gospodarczego

Ministrowie omówili propozycje reformy zarządzania gospodarczego w UE, które Komisja Europejska przedstawiła 26 kwietnia 2023 r. Mają one na celu wdrożenie najbardziej kompleksowej reformy unijnych przepisów dotyczących zarządzania gospodarczego od czasu zakończenia kryzysu gospodarczego i finansowego. Głównym celem propozycji jest poprawa stabilności długu publicznego i wspieranie trwałego wzrostu gospodarczego oraz przygotowanie UE na przyszłe wyzwania przez wspieranie postępów w kierunku zielonej i cyfrowej transformacji.

Polska zgodziła się z potrzebą reformy unijnych reguł fiskalnych. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska stwierdziła, że nowe ramy zarządzania gospodarczego powinny prowadzić do zwiększenia inwestycji, zwłaszcza w sektorach strategicznych.

Reguły fiskalne muszą uwzględniać nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa i inne bezpośrednie zagrożenia na granicach UE

– powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Ostatnie propozycje legislacyjne nie odnoszą się do istoty polskiego postulatu, podnoszonego od dawna, dotyczącego specjalnego traktowania wydatków obronnych. W naszej ocenie reguły powinny uznawać fakt, że zwiększone wydatki państw członkowskich na obronę sprzyjają międzynarodowej solidarności i pomagają w osiąganiu celów polityki UE, dlatego powinny być traktowane jako istotny czynnik w ramach unijnego nadzoru budżetowego

– dodała minister finansów.

VAT

Ministrowie omówili postęp i wytyczne do dalszych prac w zakresie tzw. pakietu „VAT w epoce cyfrowej”. Mają one wspierać walkę z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od opodatkowania, a także uproszczeniu systemu VAT poprzez dostosowanie obowiązujących regulacji do wyzwań epoki cyfrowej. W trakcie dyskusji ministrowie wyrazili poparcie dla ogólnych celów pakietu legislacyjnego i docenili osiągnięty postęp. Zwrócili jednocześnie uwagę na potrzebę kontynuowania dyskusji i wyjaśnienia jeszcze wielu aspektów technicznych. Strona polska zwróciła m.in. uwagę na istotne znaczenie raportowania cyfrowego opartego na ustrukturyzowanych fakturach elektronicznych i konieczność zapewnienia państwom członkowskim pewnej elastyczności, która pozwoli na stosowanie skutecznych, sprawdzonych środków uszczelniających krajowy system VAT, aby nie utracić dotychczasowych osiągnięć w zwalczaniu oszustw i zmniejszaniu luki VAT.

Inne kwestie

Ministrowie omówili wpływ gospodarczy i finansowy wojny na Ukrainie. Komisja Europejska przedstawiła stan wdrażania instrumentu pomocy makrofinansowej tzw. MFA+, z którego Ukraina otrzymała dotąd 7,5 mld euro (z 18 mld euro przewidzianych w tym roku). Poinformowała, że kolejne 1,5 mld euro zostanie wypłacone w kolejnym tygodniu.

W ramach wiosennego pakietu Semestru Europejskiego Rada zatwierdziła zalecenia Rady w sprawie krajowych programów reform na 2023 r. oraz przedstawiające opinie Rady na temat zaktualizowanych programów stabilności lub konwergencji.

Ponadto Rada przyjęła decyzję wykonawczą w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy Estonii. Ministrowie upoważnili Komitet EFC do przygotowania unijnych wytycznych na spotkanie G20 na szczeblu ministrów finansów i prezesów banków centralnych w dniach 14-18 lipca 2023 r.

W Luksemburgu odbyło się też doroczne spotkanie Rady Gubernatorów Europejskiego Banku Centralnego. W trakcie posiedzenia Eurogrupy w formacie inkluzywnym ministrowie zapoznali się ze stanem prac i perspektywami dotyczącymi rozwoju unii rynków kapitałowych. Dyskusja będzie kontynuowana podczas lipcowego posiedzenia Eurogrupy w formacie inkluzywnym.

{"register":{"columns":[]}}