Rok 2021
Aktualności
23 listopada 2021
Przepisy wprowadzające ulgę na IPO opublikowane w Dzienniku Ustaw
W Dzienniku Ustaw opublikowana została Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zawierająca przepisy w zakresie Ulgi na IPO (dodany Art. 18ed). Ulga ta umożliwia emitentowi uwzględnienie w rachunku podatkowym wydatków poniesionych bezpośrednio na przygotowanie pierwszej oferty publicznej dotyczącej akcji. Emitent będzie mógł pomniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę stanowiącą:
- 150% wydatków na przygotowanie prospektu emisyjnego, opłaty notarialne, sądowe, skarbowe i giełdowe oraz opracowanie i publikację ogłoszeń wymaganych przepisami prawa,
- 50% wydatków, bez uwzględnienia podatku od towarów i usług, na usługi doradztwa prawnego, w tym doradztwa podatkowego, i finansowego, nie więcej jednak niż 50 000 zł.
Tym samym zrealizowane zostało działanie nr 52 z załącznika do SRRK.
SRRK - Działanie 52
18 października 2021
Uproszczenie procedury dla spółek debiutujących na rynku regulowanym
Giełda Papierów Wartościowych dokonała zmian w regulacjach giełdowych, będących elementem projektu optymalizacji procesu IPO, którego celem jest skrócenie czasu od przydziału akcji do dnia debiutu na rynku regulowanym. Dzięki wprowadzonym zmianom emitenci debiutujący na Głównym Rynku GPW składają do GPW jeden połączony wniosek, w miejsce dotychczasowych dwóch oddzielnych wniosków o dopuszczenie i wprowadzenie, dzięki czemu uproszczeniu ulegną formalności związane z dopuszczeniem akcji i PDA do obrotu giełdowego. Zmianie uległ także wymagany zakres opinii firmy inwestycyjnej na temat debiutującej spółki i jej papierów wartościowych, która to opinia stanowi obowiązkowy element dokumentacji składanej do GPW przez każdą spółkę zamierzającą zadebiutować na Głównym Rynku.
SRRK - Działanie 60
27 lipca 2021
Q&A dotyczące ofert publicznych i prospektów
Na stronie internetowej KNF zostały opublikowane odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące prowadzenia ofert publicznych oraz konieczności sporządzania prospektu.
SRRK - Działania 19
Czerwiec 2021
Ulga na IPO dla emitenta
W ramach Polskiego Ładu przedstawiona została propozycja ulgi na IPO, która umożliwia uwzględnienie w rachunku podatkowym 150% wydatków bezpośrednio związanych z wejściem na giełdę, w tym na działania, które zmierzają do poszerzenia kręgu akcjonariuszy. W przypadku usług doradczych, prawnych i finansowych, bezpośrednio związanych z emisją, odliczenie będzie przysługiwać do maksymalnej wysokości 50% wydatków, nie więcej jednak niż 50 tys. zł bez uwzględnienia podatku VAT. Efektem tego jest zdobycie dodatkowych środków na prowadzenie biznesu i zwiększenie skali prowadzonej działalności. Z ulgi mogą skorzystać spółki akcyjne, które: (i) są polskimi rezydentami podatkowymi, (ii) nie są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, (iii) zamierzają wyemitować dodatkowe akcje w pierwszej ofercie publicznej, upubliczniając spółkę przez wprowadzenie jej akcji do obrotu giełdowego. Z ulgi można skorzystać tylko raz, jest ona bowiem skierowana do spółek nienotowanych wcześniej na GPW.
SRRK - Działanie 52
Marzec 2021
Identyfikacja akcjonariuszy spółki niepublicznej
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wdrożył usługę identyfikacji akcjonariuszy spółki niepublicznej, której akcje są zarejestrowane w KDPW. O informację dotyczącą identyfikacji akcjonariuszy może wystąpić zarówno spółka, jak i jej akcjonariusze. Rozwiązanie jest zgodne ze zmienionymi regulacjami Kodeksu Spółek Handlowych. Analogiczne rozwiązanie funkcjonuje już w odniesieniu do spółek publicznych i zostało wdrożone w 2020 roku.
SRRK - Działanie 17
1 stycznia 2021
W ramach nowelizacji dokonano zmiany podejścia w wycenie przez fundusze inwestycyjne dłużnych instrumentów finansowych, a więc również obligacji korporacyjnych. Metoda skorygowanej ceny nabycia, oszacowanej przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, nie może być już stosowana przez fundusze w tym celu. Zamiast tego, fundusze inwestycyjne zobowiązane są do wyceny ich aktywów i zobowiązań według wiarygodnie oszacowanej wartości godziwej. Za wiarygodnie oszacowaną wartość godziwą składnika lokat uznano przede wszystkim cenę z aktywnego rynku (poziom 1 hierarchii wartości godziwej).
Tym samym, zrealizowane zostały cele SRRK dotyczące wprowadzenia obowiązku korzystania przez fundusze inwestycyjne z wyceny rynkowej obligacji korporacyjnych i ograniczenia metod wyceny bazujących na wewnętrznej stopie zwrotu dla niepłynnych obligacji.
SRRK - Działania 45 i 67