Rok 2022
15 grudnia 2022
Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw
W Ministerstwie Finansów odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej Platformy Zrównoważonych Finansów. Członkinie i członkowie grupy zapoznali się z prezentacjami ekspertów z fundacji WiseEuropa, doradców Ministerstwa Finansów, oraz fundacji Instrat, która rozwija serwis esg.instrat.pl (załączone poniżej).
Omówione zostały również szczegółowe cele Grupy oraz następne kroki, które mają być przez nią podjęte.
SRRK - Działanie 88
30 listopada 2022
Powstała Grupa Robocze ds. usprawnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw
W skład Grupy Roboczej weszli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Agencji Rozwoju Przemysłu, Akademii Górniczo-Hutniczej, Allegro, BNP Paribas, Clouds on Mars, Deloitte, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Energii, EY, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ING, INTRUM TFI, JLL, Krajowej Izby Gospodarczej, KPMG, Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, Polskiej Izby Ubezpieczeń, PKO BP, Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, PwC, Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Celem Grupy będzie m.in. uspójnienie obowiązujących na polskim rynku przewodników i standardów raportowania niefinansowego i wypracowanie założeń dla narzędzia IT ułatwiającego raportowanie niefinansowe podmiotom działającym na tym rynku.
Grupa pracować będzie od grudnia br. do maja 2023 r. i regularnie raportować o postępach prac do Platformy Zrównoważonych Finansów.
SRRK - Działanie 88
10 listopada 2022
Powołanie Grupy Roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw
Platforma Zrównoważonych poszukuje ekspertów do współpracy w ramach Grupy Roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw. Decyzja o powołaniu Grupy Roboczej zapadła podczas pierwszego spotkania Platformy Zrównoważonych Finansów, powołanej przy Ministerstwie Finansów. Celem Grupy Roboczej będzie podjęcie działań mających na celu usprawnienie raportowania ESG przez polskie spółki, zarówno publiczne jak i te nienotowane na giełdzie. W szczególności, do zadań Grupy Roboczej będzie należało:
- Dopracowanie narzędzia umożliwiającego identyfikację podmiotów objętych obowiązkami raportowania niefinansowego na podstawie regulacji zrównoważonych finansów (obecnych i przyszłych),
- Dokonanie przeglądu istniejących standardów i przewodników w zakresie raportowania niefinansowego,
- Podjęcie próby uspójnienia standardów oraz przewodników, dobrych praktyk i tym podobnych dokumentów dostępnych na polskim rynku, w zgodzie z przepisami obowiązujących i spodziewanych regulacji europejskich w tym zakresie (NFRD, CSRD, CSDD etc),
- Analiza możliwości uruchomienia wspólnego dla całego polskiego rynku narzędzia do raportowania ESG, pod kątem prawnym, organizacyjnym i finansowym,
- Opracowanie rekomendacji dotyczących wdrożenia zmian regulacyjnych, które będą stanowiły część Mapy Drogowej Rozwoju Zrównoważonych Finansów,
- Przygotowanie sprawozdania z prac Grupy dla Platformy Zrównoważonych Finansów.
Kryteria wyboru ekspertów oraz szczegóły dotyczące aplikacji znajdują się w dokumencie na dole strony. Na zgłoszenia oczekujemy do końca dnia 20 listopada br.
SRRK - Działanie 88
4 listopada 2022
Pierwsze spotkanie Platformy Zrównoważonych Finansów
W dniu 4 listopada odbyło się pierwsze spotkanie Platformy Zrównoważonych Finansów. Platforma powstała w związku z toczącymi się w Ministerstwie Finansów pracami nad Mapą Drogową dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów w Polsce. Celem Mapy Drogowej będzie zidentyfikowanie mocnych stron polskiego rynku kapitałowego i potencjalnych wyzwań w kontekście finansowania transformacji klimatycznej, a także mechanizmów, instrumentów i usług finansowych umożliwiających kierowanie kapitału prywatnego w najbardziej efektywne przedsięwzięcia wspierające zrównoważony rozwój. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Dyrekcja Generalną Komisji Europejskiej ds. Wspierania Reform Strukturalnych (DG REFORM) i jest finansowany przez Unię Europejską za pośrednictwem Instrumentu Wsparcia Technicznego. Jego zakończenie przewidziane jest do końca 2023 roku.
W gronie członków Platformy znaleźli się przedstawiciele kluczowych instytucji administracji publicznej i polskiego rynku kapitałowego: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Izba Domów Maklerskich, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Komisja Nadzoru Finansowego, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Polski Fundusz Rozwoju, Związek Banków Polskich, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, Polska Izba Ubezpieczeń, Europejski Bank Inwestycyjny, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, Bank Gospodarstwa Krajowego, Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, UN Global Compact Network Poland oraz Ministerstwo Finansów. Współprzewodniczącymi Platformy zostali jednomyślnie wybrani Katarzyna Szwarc, Pełnomocniczka Ministra Finansów ds. SRRK oraz Kamil Wyszkowski, Dyrektor Zarządzający UN Global Compact Network w Polsce. Ponadto członkowie Platformy podjęli decyzję o powołanie pierwszej grupy roboczej, która podejmie działania na rzecz upowszechnienia wśród polskich przedsiębiorstw, zarówno niepublicznych jak i tych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, raportowania ESG.
Prezentacja ze spotkania znajduje się poniżej.
SRRK - Działanie 88
7 czerwca 2022
Raport Zielone Finanse w Polsce 2022
Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie miała miejsce inauguracja raportu Zielone Finanse w Polsce 2022 z artykułem zatytułowanym "Mapa drogowa dla zrównoważonego rozwoju rynku kapitałowego w Polsce" autorstwa Pełnomocniczki ds. SRRK, Katarzyny Szwarc. Raport zawiera ponadto wyniki pierwszego badania jakościowego w sektorze finansowym, przeprowadzonego przez Instytut Odpowiedzialnych Finansów oraz UN Global Compact Network Poland, i dotyczącego stanu wdrożenia polityk ESG, priorytetów w ramach polityk ESG, dalszych planowanych działań w tym zakresie oraz wpływu ostatnich i spodziewanych wydarzeń.
SRRK - Działanie 88
21 stycznia 2022
Wytyczne do raportowania ESG – warsztat dla spółek
26 stycznia o godz. 10:00 odbędzie się warsztat online pt. „Wytyczne do raportowania ESG”. Wytyczne odpowiadają na pytanie, dlaczego warto jako spółka publiczna ujawniać dane ESG (niefinansowe), czym one są i jak rozpocząć proces raportowania. Warsztat organizowany jest przez Giełdę Papierów Wartościowych oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
SRRK – Działanie 88
20 stycznia 2022
Spotkanie Grupy Roboczej ds. Zrównoważonych Finansów
Podczas spotkania przedstawione zostały szczegółowe wnioski z raportu „Perspektywy rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce” przygotowanego dla Ministerstwa Finansów przez firmę KPMG Advisory. Kluczowe kwestie poruszane przez członków Grupy Roboczej odnośnie raportu dotyczyły dostępności danych niezbędnych do dostosowania się do nowych regulacji europejskich, np. w zakresie listy spółek zobowiązanych do raportowania niefinansowego. Ponadto, podczas spotkania zaprezentowane zostały wnioski z konsultacji dotyczących propozycji powołania polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów oraz informacja na temat projektu przygotowania mapy drogowej dla rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce, którego rozpoczęcie przewidywane jest na II kwartał 2022 r. Prezentacje ze spotkania dostępne są TUTAJ i TUTAJ.
SRRK - Działanie 88
Materiały
Prezentacja z pierwszego spotkania Platformy Zrównoważonych FinansówPZF_Prezentacja-z-pierwszego-spotkania.pdf 1.35MB Platforma Zrównoważonych Finansów_GR raportowanie esg
Platforma_Zrównoważonych_Finansów_GR_raportowanie_esg.pdf 0.58MB Grupa Robocza - Prezentacja Instrat 15.12.2022
Fundacja_Instrat_-_Prezentacja_22Dec15.pdf 1.00MB Grupa Robocza - Prezentacja WiseEuropa 15.12.2022
REFORM_PL_SFAP_GR1.pdf 1.48MB