W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój płatności bezgotówkowych – porozumienie podpisane

30.09.2020

Minister finansów Tadeusz Kościński podpisuje porozumienie
  • 30 września minister finansów Tadeusz Kościński oraz przedstawiciele Związku Banków Polskich, organizacji płatniczych i Fundacji Polska Bezgotówkowa podpisali porozumienie w sprawie współpracy przy upowszechnianiu płatności bezgotówkowych.
  • Dokument zakłada kontynuację Programu Polska Bezgotówkowa, którego celem jest rozwój sieci akceptacji płatności bezgotówkowych, m.in. przez finansowanie terminali płatniczych dla przedsiębiorców.
  • Dokument pozwoli na przedłużenie finansowania terminali na rzecz podmiotów z sektora publicznego co najmniej do 31 grudnia 2025 r.

 
Porozumienie dotyczące upowszechniania płatności bezgotówkowych w Polsce podpisali: minister Tadeusz Kościński, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, Jakub Kiwior, dyrektor zarządzający w Europie Środkowowschodniej w imieniu Visa Europe, Bartosz Ciołkowski – dyrektor generalny w Polsce, Czechach i Słowacji w imieniu Mastercard Europe oraz prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa Mieczysław Groszek.
 
Podpisana umowa zastąpi porozumienie zawarte w 2017 r. przez Ministerstwo Rozwoju, Visa, Mastercard oraz Związek Banków Polskich, na podstawie którego utworzono Fundację Polska Bezgotówkowa i uruchomiono Program Polska Bezgotówkowa.

Program Polska Bezgotówkowa

Program to unikatowa inicjatywa rynkowa w skali świata. Dzięki niemu do 30 września 2020 r. dofinansowanie do uruchomienia płatności bezgotówkowych otrzymało 235 tys. podmiotów w Polsce. To blisko 50% instytucji, w których odbywają się płatności bezgotówkowe. Zainstalowano ponad 325 tys. terminali, co oznacza, że prawie co trzeci terminal w Polsce funkcjonuje dzięki wsparciu Programu. Za pośrednictwem tych terminali do 31 sierpnia 2020 r. zrealizowano 355 mln transakcji na łączną kwotę ponad 19 mld zł. W ten sposób Program przyczynił się do zmniejszenia skali wykluczenia finansowego i cyfrowego zarówno wśród przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Transakcje bezgotówkowe coraz popularniejsze

„Pandemia spowodowała, że Polacy jeszcze mocniej docenili korzyści płynące z możliwości zapłaty za towary i usługi w formie bezgotówkowej. Pewne nawyki, które ostatnie miesiące utrwaliły, zostaną z nami już na zawsze. Branża płatności bezgotówkowych jest ważna dla naszej gospodarki, bo jest nowoczesna, wspiera cyfryzację przedsiębiorstw i jednocześnie pomaga ograniczać koszty obsługi gotówki” – podkreślił minister Tadeusz Kościński.
 
„Rozwój obrotu bezgotówkowego jest uwarunkowany dostępem do nowoczesnych technologii cyfrowych, które decydują o innowacyjności i konkurencyjności gospodarki oraz wspierają jej zrównoważony rozwój. Dlatego tak istotne jest, żeby Fundacja w swojej działalności docierała nie tylko do przedsiębiorców i konsumentów, ale także do administracji publicznej czy instytucji pozarządowych, w tym kościołów i związków wyznaniowych” – powiedział prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Mieczysław Groszek.
 
„Po kilku latach działalności Fundacji widzimy, że dalszy rozwój obrotu bezgotówkowego wymaga dodatkowych działań o charakterze edukacyjnym, skierowanych do konsumentów. Poza tym świat nieustannie się zmienia, co uświadomiła wszystkim obecna epidemia. Widać, że przedsiębiorcy oczekują wsparcia nie tylko finansowego, ale też przy unowocześnianiu ich firm i transformacji cyfrowej. Takie zadania stawiamy sobie w Fundacji na przyszłość. Będziemy więc kontynuować rozpoczęte już programy edukacyjne, takie jak #dzialamynieznikamy, #zdrowobezgotowkowo” – dodał.

Korzyści z cyfrowych płatności

„Z badań [1] prowadzonych przez Fundację wynika, że 60% przedsiębiorców nie zdecydowałoby się na prowadzenie firmy bez oferowania płatności bezgotówkowych. Przedsiębiorcy podkreślają też znaczenie oczekiwań konsumentów, którzy w punktach handlowo-usługowych dopytują o możliwość płatności kartą. Płatności cyfrowe przynoszą korzyści obywatelom, przedsiębiorstwom, rządom i gospodarkom. Rozwiązania z tego obszaru pobudzają wzrost gospodarczy, zwiększają wpływy podatkowe i ograniczają szarą strefę. Program Polska Bezgotówkowa jest więc doskonałym przykładem tego, jak sektor prywatny działa na rzecz rozwoju e-państwa i cyfryzacji gospodarki. Cieszymy się w Visa, że możemy uczestniczyć w tak ważnej inicjatywie. Równie ważne jest dla nas wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Chcemy ułatwić im adaptację i wznowienie działalności w nowej cyfrowej rzeczywistości” – zaznaczył dyrektor zarządzający regionem Europy Środkowo-Wschodniej w Visa i przewodniczący Rady Fundacji Polska Bezgotówkowa Jakub Kiwior.
 
„Efektywny system płatniczy jest krwiobiegiem gospodarki, a im dalej postępuje jej cyfryzacja, tym bardziej rozwiązania bezgotówkowe wspierają jej rozwój. Ostatnie miesiące przyniosły znaczną zmianę w preferencjach konsumentów, którzy coraz częściej rezygnują z gotówki. Ale sama chęć płacenia kartą nie wystarczy, jeśli sprzedawca nie ma terminala. Dlatego potrzebny jest dalszy rozwój sieci akceptacji płatności bezgotówkowych. Cieszę się więc, że Mastercard wspólnie z partnerami z sektora publicznego i branży finansowej będzie mógł nadal wspierać program Polska Bezgotówkowa" – dodał dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe Bartosz Ciołkowski.

Już 1 mln terminali w Polsce

Przez 3 lata działalności Fundacji udało się niemal podwoić liczbę terminali płatniczych w Polsce. W IV kwartale 2016 r. było ich 536 tys., obecnie jest ich na rynku nieco ponad milion. Nadal jest jednak w Polsce wiele białych plam w dostępie do płatności bezgotówkowych. Sieć akceptacji nie jest wystarczająca i wymaga dalszej rozbudowy. Liczba terminali na 1000 mieszkańców (24) jest poniżej średniej europejskiej (31).
 
„Decyzja o dalszym współfinansowaniu przez banki krajowej infrastruktury płatności bezgotówkowych, której beneficjentami są nie tylko przedsiębiorcy i konsumenci, ale także instytucje publiczne, wynika z przekonania, że nowoczesna infrastruktura finansowa stanowi jeden z fundamentów nowoczesnego państwa. Ponadto pełny dostęp do płatności bezgotówkowych to narzędzie do walki z wykluczeniem finansowym. Wspiera także edukację finansową, umożliwiając konsumentom lepsze i rzetelniejsze planowanie swoich dochodów i wydatków” – skomentował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
 
 
[1] badanie Syntax dla Fundacji Polska Bezgotówkowa, maj 2020 r.
 

 

{"register":{"columns":[]}}