W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

S&P potwierdza dotychczasowy rating Polski

10.05.2024

Biały wykres słupkowy na niebieskim tle
  • 10 maja 2024 r. agencja ratingowa S&P ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej.
  • Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym. 

Agencja S&P oczekuje, że polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 2,8% w 2024 r. oraz 3,1% w 2025 r., w związku z dalszym wzrostem popytu krajowego, równoważącego słaby popyt zewnętrzny ze strony kluczowych partnerów handlowych Polski. Rząd odblokował dostęp do znacznych funduszy UE, ale agencja spodziewa się, że spolaryzowany krajobraz polityczny będzie w dalszym ciągu komplikować kształtowanie polityki. Wg S&P deficyt budżetowy pozostanie na wysokim poziomie w tym i przyszłym roku.

Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla równowagę pomiędzy solidnymi średnioterminowymi perspektywami wzrostu gospodarczego Polski i lepszymi stosunkami z UE oraz krótkoterminowym ryzykiem związanym ze stłumionym popytem zewnętrznym, luźną polityką fiskalną i podwyższoną presją cenową.

Perspektywy ratingu

Zdaniem agencji rating Polski może zostać podniesiony, jeśli zaobserwowana zostanie trwała poprawa instytucjonalna i zarządcza, która przełoży się również na stały napływ funduszy unijnych i bezpośrednich inwestycji zagranicznych netto (BIZ), wspierając średnioterminowe perspektywy wzrostu gospodarczego Polski.

Z drugiej strony obniżenie ratingu może nastąpić, gdyby średnioterminowe perspektywy wzrostu gospodarczego Polski uległy znacznemu pogorszeniu, prawdopodobnie w połączeniu z ponownymi wstrząsami zewnętrznymi, w tym potencjalnie nieoczekiwanymi efektami ubocznymi i zmniejszeniem zaufania w związku z wojną rosyjsko-ukraińską.

{"register":{"columns":[]}}