W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkania z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w lipcu 2024

22.07.2024

Wiceminister finansów Jarosław Neneman podczas spotkania misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, siedzi za stołem z innymi prelegentami, z przodu siedzą inni uczestnicy spotkania
  • W Ministerstwie Finansów zakończyła się zainaugurowana przez wiceministra finansów Jarosława Nenemana misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach Instrumentu Wsparcia Technicznego UE.
  • Głównym celem cyklu spotkań było wypracowanie zaleceń, które mają wspomóc Polskę w zwalczaniu szarej strefy.
  • W trwających ponad dwa tygodnie obradach wzięli udział przedstawiciele m.in. Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz kilkunastu resortów i instytucji publicznych.

Misja, którą zrealizowało Ministerstwo Finansów we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Komisją Europejską w ramach projektu Improvement of the capacity of Poland to better assess and counteract the grey economy and aggressive tax planning, obejmuje działania mające na celu zwiększenie potencjału analitycznego i kompetencji do podejmowania odpowiednich środków w celu zmniejszenia rozmiarów szarej strefy w Polsce.

Wypracowanie zaleceń wskazujących najlepsze metody i mechanizmy do zwalczania szarej strefy oraz identyfikowanie obszarów, w których dochodzi do niewywiązywania się z płacenia podatków lub innych należności publicznych w wysokości określonej przepisami prawa, powinno przyczynić się do ograniczania tych negatywnych zjawisk i redukcji luk podatkowych

– powiedział na spotkaniu inauguracyjnym wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Realizacja projektu powinna również przyczynić się do wypracowania na poziomie administracji skoordynowanego podejścia do zwalczania szarej strefy w Polsce. O potrzebie wypracowania takiego podejścia świadczy zainteresowanie tym projektem i udział licznych przedstawicieli z kilkunastu resortów i instytucji, których problem szarej strefy dotyka bezpośrednio

dodał Tomasz Tratkiewicz, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług.

Skoordynowane podejście w zwalczaniu szarej strefy powinno przyczynić się do stopniowego jej ograniczania w Polsce i większych wpływów z podatków i składek oraz wyrównania warunków funkcjonowania przedsiębiorstw, które obecnie zmagają się z nieuczciwą konkurencją podmiotów funkcjonujących w szarej strefie.

{"register":{"columns":[]}}